Już 35 pacjentów korzysta z opieki poradni transplantacyjnej, która od roku działa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Są to osoby po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu.
Jak informuje Jacek Bicki, chirurg – transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, w poradni sprawdzany jest aktualny stan zdrowia osób po przeszczepach nerek.
– Staramy się wykonywać pełną diagnostykę, a więc badania kontrolne krwi, badanie USG, ocenę przeszczepionej nerki, ale również badanie wirusologiczne, ponieważ czasami chorzy zapadają na infekcje wirusowe, które mogą się również przyczyniać do uszkodzenia przeszczepionego narządu – wyjaśnia dr Jacek Bicki.
Jeżeli istnieje potrzeba, lekarze wykonują kolonoskopię i gastroskopię, jak również biopsję przeszczepionego narządu.
Jednym z pacjentów poradni transplantacyjnej jest pan Tadeusz, który 6,5 roku temu przeszedł przeszczep obydwu nerek. Jak mówi, otworzenie poradni w Kielcach jest dla niego bardzo dużym ułatwieniem.
– Przeszczep odbył się w szpitalu w Lublinie i tam się leczyłem przez 6 lat. To było dla mnie bardzo uciążliwe i ze względów finansowych i czasu, bo wyjeżdżałem nad ranem, a w do domu wracałem dopiero wieczorem. Teraz poradnia jest w Kielcach, więc te problemy zniknęły – dodał pan Tadeusz.
Otwarcie poradni transplantacyjnej jest pierwszym krokiem do tego, by w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstał pierwszy w regionie ośrodek, w którym będą wykonywane przeszczepy nerek.
Procedury związane z utworzeniem ośrodka są już mocno zaawansowane. Poltransplant, na podstawie opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej, wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o pozwolenie na rozpoczęcie działalności ośrodka. Trwają rozmowy na temat finansowania nowych procedur.
W pierwszym okresie działalności, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym możliwe będzie wykonywanie około 20 przeszczepów nerek rocznie.