Będzie się składała z kilku planów, a w jednym z nich znajdzie się dawna świętokrzyska izba. Taką koncepcję zakłada projekt szopki, która w tym roku stanie w kościele na Świętym Krzyżu. Po raz pierwszy zbuduje ją Muzeum Wsi Kieleckiej.
Przygotowania już trwają. Jak ujawnia Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, szopka będzie się składała z trzech elementów.
– Pierwsze, najbardziej widoczne będzie tło, które będzie symbolizowało rozgwieżdżone niebo. Drugi element to kryta strzechą szopka, gdzie będzie święta rodzina z Jezusem, leżącym w żłóbku. Natomiast trzecim elementem, który nawiązuje bezpośrednio do Muzeum Wsi Kieleckiej, będzie wnętrze pomieszczenia, chałupy, gdzie będzie stał stół zastawiony tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, wokół niego będzie siedziała rodzina, ubrana w stroje ludowe – wyjaśnia.
Szopka zakryje ołtarz główny. Po bokach staną duże choinki. Drzewka pojawią się też przed ołtarzem. Będą ubrane w tradycyjne ozdoby świąteczne, które przygotują panie z koła gospodyń wiejskich.
W izbie nie będzie choinki. Za to nad stołem zawiśnie ręcznie robiona podłaźniczka.
– Każdy, kto będzie na Świętym Krzyżu, a później przyjedzie do Tokarni, to odnajdzie te elementy, które wcześniej zobaczył w szopce – dodaje Jakub Czaplarski.
Koncepcję budowli opracował Zdzisław Pawlik z działu konserwacji Parku Etnograficznego w Tokarni.
Zakończenie montażu szopki w bazylice jest planowane na czwartek, 19 grudnia.