Spotkanie z Januszem Płońskim, polskim dziennikarzem, scenarzystą i dokumentalistą odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. W latach 1970-1980 pracował w tygodniku „itd”, gdzie zajmował się kulturą studencką (głównie teatrami). Współpracował z tygodnikami „Polityka”, „Motor”, publikował w miesięczniku „Dialog”. W 1980 roku wyjechał do Niemiec i tam, jako autor, reżyser i producent współpracował z telewizjami ZDF, Bayerischer Rundfunk i Hessischer Rundfunk. Jego dorobek z tamtego czasu to ok. 20 filmów dokumentalnych i reportaży.
Jest współautorem scenariusza serialu „Alternatywy 4” oraz 13-odcinkowej kontynuacji „Alternatyw” pt. „Dylematu 5”.
Wraz z Maciejem Rybińskim napisał „Góralskie tango”, „Balladyna Superstar – git czytanka z momentami” i „Brakujące ogniwo”. Płoński jest też autorem tytułów „Elvis. Dlaczego ja, Panie”, „Janusz Płoński – Kandydat na prezydenta” oraz w 2017 roku – „Alternatywy 4 – przewodnik po serialu i rzeczywistości”, a także tekstu do albumu fotograficznego Andrzeja Polca „Kreuzwege in Polen”, wydanego w Zurichu.
Spotkanie poświęcone było głównie kultowemu serialowi, bowiem scenarzysta wyjaśniał zakamuflowane w nim, a powszechne w PRL-u problemy i mówił o tzw. podtekstach. Wtedy to scenarzyści musieli wykazać się nie tylko wyobraźnią, ale i inteligencją, aby stanąć w szranki z obowiązującą wówczas cenzurą i tłumaczył dlaczego jeden z bohaterów grany przez Wiesława Gołasa mówi „byłem tam” zamiast „byłem w Katyniu”. Gość spotkania opowiadał również o tym, jak zmieniał się tytuł kultowego serialu. Pierwotnie miał on się nazywać „Nasz dom”, potem „Stanisław Anioł”, bo wiele rzeczy potrzebnych do produkcji filmu mogły kupić tylko osoby fizyczne, by wreszcie zyskać nazwę „Alternatywy 4”. Ale stało się to dopiero po nakręceniu odcinka z dyskusją o nazwach ulic. Wiele z tych „tajemnic”, o których opowiadał Janusz Płoński znaleźć mogą wielbiciele serialu „Alternatywy 4” w jego wydanej dwa lata temu książce „Alternatywy 4” – przewodnik po serialu i rzeczywistości”.