Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozpoczęli wykonywanie innowacyjnych w skali kraju zabiegów. To wszczepianie stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej.
Jak wyjaśnia dr Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii w ŚCO, zabieg powoduje udrożnienie niepracującej nerki i chroni pacjenta przez kalectwem.
– Trwałe kalectwo może polegać na niewydolności funkcji nerki i ewentualnej konieczności jej usunięcia z powodu złego funkcjonowania. Drugim kalectwem, przed którym chroni zabieg jest funkcjonowanie ze stomią moczową, czyli workiem, do którego może spływać mocz – wyjaśnił dr Jarosław Jaskulski.
Zabieg wszczepienia stentu moczowodowego przeszła kilka dni temu Iwona Durlik. Jak mówi, moczowód został uszkodzony wskutek naświetlań. W wyniku tego mocz nie spływał do pęcherza, tylko zostawał w nerce. Konieczne było założenie specjalnego worka, do którego spływał mocz. Tak pani Iwona musiała funkcjonować aż przez siedem miesięcy.
– To było dla mnie bardzo uciążliwe, worek mnie ograniczał. Nie mogłam chodzić do pracy, czy na basen. Dziś jestem już po zabiegu, szczęśliwa, bo nie mam już tego worka, moje nerki pracują. Nic mnie nie boli, mogę swobodnie iść na basen, czy pobawić się z wnuczką – dodała Iwona Durlik.
Zabiegi wszczepiania stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej wykonują nieliczne szpitale w Polsce. To kliniki w Puławach, Lublinie i w Toruniu.