Coraz szybciej pozyskiwane i wydawane są pieniądze z funduszy unijnych, przeznaczone na działania społeczne, edukacyjne i zdrowotne. W 2019 roku, władze województwa wsparły w sumie 166 projektów na łączną kwotę 235 mln zł.
Tworzenie żłobków, przedszkoli, dziennych domów opieki, prowadzenie akcji profilaktycznych, kształcenie językowe i zawodowe, umożliwiające rozwój osobisty i aktywność na rynku pracy, to działania realizowane w ramach tak zwanych projektów miękkich, których wdrażanie podsumowała wicemarszałek Renata Janik.
W listopadzie ubiegłego roku, Świętokrzyskie znajdowało się na 15 miejscu, jeśli chodzi o kontraktowanie funduszy unijnych, przeznaczonych na projekty miękkie, w tym roku zajmujemy 7 pozycję w kraju.
– Bardzo się cieszymy, że mamy dobre efekty ciężkiej pracy – oceniła wicemarszałek. Dla przykładu podała liczbę projektów, jakie złożono w 2018 i 2019 roku z obszarów wiejskich. Było to analogicznie 14 i 114 projektów.
Od 2014 roku udało się przeprowadzić w sumie 133 konkursy. Przed nami kolejne – zapowiada Katarzyna Kubicka, dyrektor departamentu wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwota do rozdysponowania to 73 mln zł.
– Będą to konkursy ukierunkowane na edukację – tworzenie żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych. Ponadto będzie można wesprzeć szkolnictwo ogólne i zawodowe. Ogłosimy konkursy między innymi na organizowanie praktyk w firmach i staży dla uczniów – wymienia.
Duże pieniądze zostaną przeznaczone także na dokształcanie osób dorosłych. Projekty będą też zagospodarowane na tworzenie świetlic środowiskowych oraz profilaktykę zdrowia. W kolejnym roku pieniądze zostaną przygotowane na tworzenie żłobków, przedszkoli, szkolne zajęcia pozalekcyjne, szkolnictwo zawodowe, aktywizację długotrwale bezrobotnych, badania profilaktyczne oraz dzienne domy opieki medycznej.