Usługa mPojazd, czyli elektroniczna wersja dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, jest dostępna na urządzenia z systemem iOS, a więc przede wszystkim na iPhony. Dotychczas z rozwiązania mogli korzystać wyłącznie posiadacze smartfonów z Androidem.
Z usługi dostępnej w publicznej aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele lub współwłaściciele samochodów, skuterów i motorów, zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że użytkownicy iPhonów od dawna czekali na to ułatwienie. „Pytali nas, kiedy te funkcjonalności na mObywatelu, które są bardzo potrzebne i przydatne, czyli przede wszystkim karta pojazdu, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC, będą dostępne na system iOS. Obiecaliśmy, że będzie to jeszcze w tym roku i to zrobiliśmy” – mówił szef resortu cyfryzacji.
Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku w aplikacji mObywatel dla osób korzystających ze smartfonów z systemem iOS zostaną wprowadzone kolejne elektroniczne wersje dokumentów i usługi. Wśród nich będą eRecepty, mLegitymacja Szkolna, mLegitymacja Studencka oraz Polak za granicą.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku dla użytkowników wszystkich smartfonów zostanie wprowadzona usługa mPrawoJazdy. Rozwiązanie jest technicznie prawie gotowe, ale wymaga jeszcze zmian w wielu przepisach, aby elektroniczna wersja prawa jazdy była równoważna tej plastikowej. „Myślę, że pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku ten ostatni z w ważnych dokumentów w smartfonie też będzie już dostępny. Potem otworzymy aplikację na inne dokumenty, takie jak karty miejskie czy na siłownię – te ostatnie już we współpracy z biznesem” – zapowiedział Marek Zagórski.
Z aplikacji mObywatel korzysta 410 tysięcy użytkowników, a pobrało ją z serwisu Google Play lub App Store prawie 686 tysięcy. Do obsługi jej wszystkich funkcji niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, czyli darmowego podpisu elektronicznego. Dotychczas na rozwój mObywatela resort cyfryzacji przeznaczył mniej więcej cztery miliony złotych.
Od października ubiegłego roku kierowcy w Polsce muszą mieć przy sobie jedynie prawo jazdy i dowód osobisty. Pozostałe dokumenty nie są obowiązkowe.