W listopadzie w „Czasie dla zdrowia” zachęcamy mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych. Tym razem dr Beata Kozak-Klonowska, specjalista genetyki klinicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii opowiadała o rodzinnym ryzyku zachorowania na nowotwory układu moczowo – płciowego u mężczyzn.
– Pani doktor, jak często występują nowotwory układu moczowo – płciowego?
Wraz ze starzeniem się społeczeństwa nowotwory układu moczowo-płciowego stają coraz częstsze, ale można im zapobiegać i skutecznie je leczyć. Mamy możliwości, by te nowotwory wykryć we wczesnym stadium. Jednak mężczyźni to mistrzowie w unikaniu badań profilaktycznych. Do ich wykonywania przekonujemy i zachęcamy my – lekarze. Zachęca także Świętokrzyskie Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.
– Które z nich najczęściej?
Numerem jeden jest rak gruczołu krokowego (prostata). Ten nowotwór stanowi około 15 procent wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Drugi w kolejności, to rak pęcherza moczowego (około 7 procent zachorowań spośród wszystkich męskich nowotworów). Natomiast rak nerki plasuje się na trzecim miejscu (4 procent), a rak jądra na czwarty (jeden procent).
– Jaki wpływ na zachorowanie na nowotwory ma genetyka?
Wiemy, że uwarunkowania genetyczne zachorowania na raka stanowią około 20% wszystkich zachorowań. Pozostała część, to czynniki środowiskowe, które także mogą modyfikować geny.
Posłuchaj rozmowy
Część pierwsza:
Część druga: