Kieleckie spółki dostarczające ciepło zrobiły kolejny krok do likwidacji piecyków gazowych w blokach mieszkalnych. Przedstawiciele firm podpisali dziś list intencyjny o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach i PGE Energia Ciepła od roku prowadzą program, dzięki któremu mieszkańcy starszych bloków mogą podłączać się do sieci ciepłowniczej na preferencyjnych warunkach. Dzisiejsza umowa to kolejny krok w stronę eliminacji ryzyka zatruć czadem. Przestarzałe piecyki gazowe, którymi mieszkańcy dotychczas ogrzewali wodę, będą likwidowane.
– Do tej pory takie inwestycje prowadzone przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty były dofinansowywane przez kieleckie spółki ciepłownicze, teraz będą także przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska – mówi Dariusz Kozak, dyrektor kieleckiego oddziału PGE Energia Ciepła.
– To bardzo ważna chwila, jestem przekonany, że dzięki tej współpracy bezpieczeństwo i komfort kielczan znacząco się poprawią – mówi.
Dodaje, że w ostatnich miesiącach do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono pierwsze dwa bloki przy ulicy Marszałkowskiej. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni ze zmiany.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach wyjaśnia, że instytucja oferuje pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Zarządcy budynków mogą otrzymać umorzenie pożyczki do 15 procent wartości. Fundusz oferuje także doradztwo energetyczne.
Jan Karwasiński, prezes MPEC zauważa, że zrezygnowanie z piecyków gazowych i podłączanie kolejnych użytkowników do sieci ciepłowniczej, to dodatkowe korzyści w postaci obniżki kosztów dostaw ciepła w skali całego miasta.
Poseł Anna Krupka z PiS podkreśla, że w tej chwili rząd realizuje programy dążące do poprawy jakości powietrza w całym kraju.
– Mam nadzieję, że ta współpraca do tego celu nas przybliży – podkreśla i dodaje, że w ciągu roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera około 40 tys. Polaków.
– Liczę, że likwidacja piecyków gazowych pozytywnie wpłynie na zdrowie kielczan – zaznacza.
Senator Krzysztof Słoń z PiS podkreśla, że nowoczesna aglomeracja cechuje się tym, że potrafi znajdować rozwiązania ograniczające szkodliwe dla środowiska czynniki.
– Bardzo mnie cieszą dobre tendencje w Kielcach. Coraz więcej kontrahentów indywidualnych i instytucjonalnych chce podłączać się do nowoczesnego, oszczędnego systemu dystrybucji ciepłej wody użytkowej – zaznacza.
Poseł Agata Wojtyszek z PiS podkreśla, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wdraża kolejne skuteczne pomysły dotyczące poprawy jakości życia mieszkańców regionu.
– Wielokrotnie uczestniczyłam w podpisywaniu takich umów w Starachowicach, w Połańcu. Kielce dołączają do miejsc, gdzie poprawia się bezpieczeństwo mieszkańców. To jeden z ważniejszych postulatów Prawa i Sprawiedliwości – mówi.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta zaznacza, że podłączanie wszystkich kieleckich mieszkań, w których obecnie są piecyki gazowe, byłaby trudna bez pomocy rządowej instytucji. Dodaje, że dobre rezultaty w ochronie powietrza uda się uzyskać pod warunkiem, że na ekologiczne rozwiązania będą stawiać także gminy ościenne Kielc.
Program „Ciepła woda użytkowa” będzie wdrażany w przyszłym roku w następnych blokach zarządzanych przez Świętokrzyską Spółdzielnię Mieszkaniową.