Co 40 sekund w Polsce jedna kobieta pada ofiarą przemocy. Rocznie to 800 tysięcy ofiar. By ograniczyć skalę przemocy w Kielcach już po raz 13. zainaugurowana została kampania „Białej wstążki”.
W ramach akcji do 10 grudnia odbywać się będą zajęcia dotyczące przeciwdziałania przemocy oraz warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.
– Czynne będą również numery telefonów, pod które będzie można zadzwonić i uzyskać pomoc – informuje Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.
– Pomoc można uzyskać m.in. w naszym ośrodku, który znajduje się przy ulicy Wesołej 51 w Kielcach. Placówka w dni powszednie czynna jest od 8.00 do 18.00. Ofiary przemocy mogą również telefonować pod numer 195 13, a osoby w kryzysach emocjonalnych pomoc mogą uzyskać pod numerem telefonu 195 25, natomiast w sprawach rodzinnych czynny będzie numer 41 368 18 74 - dodała Grażyna Pisarczyk.
W 2017 roku Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach odnotowała w województwie świętokrzyskim 3600 niebieskich kart, a w 2018 roku było to 3509. Natomiast w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku 3422 karty.
– Jednak prawdopodobnie rzeczywista liczba osób dotkniętych przemocą domową jest wyższa, ponieważ wiele kobiet wciąż boi się zgłaszać przypadki użycia wobec nich przemocy – informuje Paweł Sieczkowski z Wydziału Prewencji Komedy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
– Ofiary przemocy mogą mieć założoną tzw. niebieską kartę. Każdy przedstawiciel uprawnionego podmiotu z chwilą podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie jest zobowiązany do wszczęcia tej procedury. Następnie w ciągu siedmiu dni dany przedstawiciel ma obowiązek przekazać tę niebieską kartę do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, który jest w każdej gminie – wyjaśnia Paweł Sieczkowski.
Kampania „Białej wstążki” prowadzona jest w Kielcach od 2007 roku. Od początku wspiera ją Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, ta akcja to jedna z bardziej pozytywnych inicjatyw społecznych, jakie zrodziły się w naszym kraju.
– Kampania jest bardzo istotna z punktu widzenia społecznego. To akcja, która uwrażliwia nas jako osoby to społeczeństwo tworzące. Bez tego nawet najbardziej i najmocniej zakrojone akcje instytucjonalne nie zlikwidują problemu przemocy – dodał Krzysztof Słoń.
Podczas inauguracji kampanii wręczono wyróżnienie „Biała wstążka”. Trafiła ona do Bogdana Wenty, prezydenta Kielc za zaangażowanie w budowę systemu przeciwdziałania przemocy oraz za wspieranie kampanii podczas, gdy był jeszcze trenerem piłkarzy ręcznych.
Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie.