Symulator terapii radiacyjnej VERT uruchomił dziś Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Profesor Jacek Semaniak, rektor uczelni podkreśla, że jest to pierwsze takie laboratorium w Polsce.
Jak mówi profesor Janusz Braziewicz z Instytutu Fizyki UJK, który był pomysłodawcą projektu, urządzenie wykorzystuje rzeczywistość wirtualną i umożliwia planowanie radioterapii. Skorzystają z niego zarówno studenci fizyki medycznej, lekarze oraz pacjenci.
– Jeżeli oni tutaj przyjdą, będą mogli zobaczyć, jak będzie wyglądał proces ich radioterapii, na pewno będzie to bardzo pozytywne dla ich leczenia. Będą spokojniejsi już podczas prawdziwego napromieniowania - tłumaczy profesor Janusz Braziewicz.
Z uruchomienia symulatora cieszy się profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak mówi, laboratorium bardzo pomoże lekarzom.
– Symulator pozwala przećwiczyć wiele sytuacji, pokaże jakie są zagrożenia, jak trzeba dopasować wiązkę, żeby trafiła w miejsce, gdzie umiejscowiony jest nowotwór, żeby go zniszczyć – wyjaśnia dyrektor ŚCO.
Symulator kosztował 3,5 mln złotych, a pieniądze uczelnia dostała w ramach projektu MEDPAT.
Profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK, który jest kierownikiem projektu uważa, że symulator bardzo pomoże w lepszym przygotowaniu przyszłych kadr szpitali.
– Wszystko co robimy w ramach innowacji ma na celu zwiększenie jakości kształcenia na kierunkach medycznych. To się przełoży na kształcenie lekarzy, na ich specjalizację i przygotowanie do swoich zadań – tłumaczy profesor.
Poseł Michał Cieślak, który był obecny podczas pokazu działania symulatora jest przekonany, że w laboratorium Instytutu Fizyki UJK będą szkolić się lekarze onkolodzy z całej Polski.