Po raz czwarty przyznana zostanie nagroda „Świętokrzyskich Burzycieli Barier im. Anny Sowy”. Celem konkursu jest docenienie osób, stowarzyszeń i instytucji, które likwidują bariery architektoniczne i aktywnie działają na rzecz osób niepełnosprawnych.
Jak powiedział senator Krzysztof Słoń, przewodniczący komisji konkursowej, „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”, to nagroda wyjątkowa w skali województwa.
– Konkurs wskazuje na osoby, instytucje i stowarzyszenia, które w swoich działaniach wychodzą ponad przeciętność. Nie robią tego, co podpowiada im wyuczony zawód, czy zajęcie. Zajmują się tym społecznie, dostrzegając w swoim działaniu potrzeby osób z niepełnosprawnościami – dodał Krzysztof Słoń.
Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w tym roku statuetki „Świętokrzyskich Burzycieli Barier” wręczone zostaną w trzech kategoriach.
– To „Skuteczna komunikacja”, „Łatwy dostęp” i „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” – wymienia Andrzej Michalski.
Konkurs „Świętokrzyscy Burzyciele Barier im. Anny Sowy”, to nie tylko ułatwianie osobom niepełnosprawnym dostępu do instytucji, ale też uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby niepełnosprawnych – przyznała Renata Morąg, sekretarz redakcji Radia Kielce, a zarazem członek komisji konkursowej.
– Ważne jest to, że nie tylko instytucje, czy stowarzyszenia, które w swoim statucie mają pomoc osobom z niepełnosprawnościami, ale także osoby indywidualne mają potrzebę działania na rzecz tej grupy społeczeństwa. Poświęcają swój czas, bardzo często też swoje pieniądze, by bezinteresownie pomagać innym. Na te osoby należy zwrócić uwagę, by dodać im wiatru w żagle, by poczuły, że ich praca ma sens – dodała Renata Morąg.
Dziś zebrała się kapituła Konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier im. Anny Sowy”, która wybrała tegorocznych laureatów. Poznamy ich 3 grudnia, w przypadający wówczas Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Gala odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Dotychczas statuetki trafiły m.in. do Miasta Kielce, Piotra Frańka z Polskiego Związku Niewidomych, Geoparku Kielce, filii numer 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach oraz Tomasza Łukawskiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy w Gnojnie.