Powyżej 101 tys. turystów odwiedziło w tym roku Jaskinię Raj. Obiekt podsumował sezon, który zakończył się 15 listopada.
Zdaniem Grzegorza Pierzaka, managera kompleksu Raj, to dobry wynik. Wyraził zadowolenie z tego powodu, że coraz więcej osób odwiedza atrakcję nie tylko w lato, ale też w tzw. miesiącach martwych. Rekordowe okazały się m.in. marzec i listopad.
Zaznacza, że bardzo udanym pomysłem okazało się nocne zwiedzanie Jaskini. Informuje, że turystom spodobała się akcja i będzie kontynuowana w przyszłym roku.
– Oprócz zwiedzania atrakcji przygotowywany jest także pokaz życia człowieka dawnego, świetne fireshow. Można przymierzyć sobie również strój neandertalczyka. W przyszłych edycjach imprezy będziemy chcieli przygotować również gry i zabawy dla każdego - podkreśla.
Podczas nocnego zwiedzania Jaskini Raj uczestnicy imprezy mogli skorzystać z bezpłatnego pola namiotowego i spędzenia nocy na terenie obiektu. Jak dodaje Grzegorz Pierzak, w planach jest także organizacja zawodów biegowych, ale póki co jest za wcześnie, żeby informować o szczegółach imprezy.
Manager podkreśla, że większość turystów odwiedzających Jaskinię Raj to osoby spoza regionu świętokrzyskiego.
– Dużo moich znajomych deklaruje, że nigdy nie mieli okazji pojawić się w jaskini. Chcemy to zmienić. Chcemy dotrzeć do osób i szkół z najbliższych okolic, żeby nie przyjeżdżały wtedy, kiedy pojawiają się turyści z innych województw, ale w pozostałych miesiącach. Wówczas jest luźniej i taniej – mówi.
Obecnie w jaskini trwa przerwa zimowa. Jest to spowodowane początkiem okresu zimowania nietoperzy. Nowy sezon powinien rozpocząć się 15 stycznia.
Jaskinia Raj jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tam skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Od 1972 roku udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.
Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Korytarze wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Jej rozwój zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.