„Pudełko zwane wyobraźnią” – to ogólnopolski konkurs plastyczny, który od 11 lat organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Rozstrzygnięto tegoroczną edycję. Maria Kowalczyk dyrektor szkoły informuje, że uczestnicy musieli wybrać fragment twórczości Edwarda Stachury i na jego podstawie przygotować pracę plastyczną.
W kategorii dla uczniów klas III i IV wygrała Maja Domagała z kieleckiego „Plastyka”. Na bazie fragmentu tekstu ze zbioru „Oto” namalowała rozmytą, mroczną sylwetkę w lustrze.
– Kiedy dostałyśmy temat konkursu i szukałam w twórczości pana Stachury czegoś, co by mnie zainspirowało, ten fragment mnie natchnął i od razu wiedziałam co chcę zrobić – twierdzi Maja.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Katarzyna Domagała, również uczennica Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Dla niej inspiracją był utwór „Flinta”.
Z kolei w kategorii uczniów klas I i II triumfowała Aleksandra Żmuda z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Jej praca nawiązuje do „Piosenki dla robotnika rannej zmiany” i przedstawia kolejkę robotników. Aleksandra nie ukrywa, że nie chciało jej się przygotowywać pracy konkursowej, ale jednak ją skończyła.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Anna Krzemińska z kieleckiego „Plastyka”.
– Namalowałam mapę nieba, na której są gwiazdy połączone w gwiazdozbiory. Ma to symbolizować, że żaden człowiek nigdy nie jest samotny, bo zawsze ma obok siebie kogoś – tłumaczy Anna.
Na 11 edycję konkursu „Pudełko zwane wyobraźnią” przysłano ponad pół tysiąca prac. To jak do tej pory rekordowa liczba. Maria Kowalczyk podkreśla, że jurorzy oceniając dzieła uczniów nie znali personaliów autorów, ani nie wiedzieli z jakiej szkoły dana praca pochodziła. Nagrodami dla laureatów konkursu był ekwipunek plastyczny ufundowany przez kielecką szkołę oraz Stowarzyszenie Pro Arte.