Dziś na terenie Rezerwatu Gagaty Sołtykowskie odbył się odbiór prac renowacyjnych prowadzonych na płycie z tropami dinozaurów sprzed 200 mln lat. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i naukowcy sprawdzili jakość wykonanych prac przez firmę, która zabezpieczała tropy gadów.
Płyta ze śladami dinozaurów od czasu jej odsłonięcia jest narażona na działanie czynników atmosferycznych i uległa zniszczeniu, dlatego konieczne były prace renowacyjne. Profesor Marek Rembiś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odpowiedzialny za geologiczny nadzór nad renowacją pozytywnie ocenia wykonaną pracę.
– Jest to jedno z najważniejszych znalezisk w tym regionie. Jeden z najstarszych zapisów stadnego życia dinozaurów. Dodatkowo możemy tu znaleźć tropy różnych gatunków dinozaurów, co umożliwia nam ich identyfikację – dodaje.
Dr Paula Musiał odpowiedzialna za nadzór konserwatorski, informuje, że podczas renowacji bardzo ważnym elementem było subtelne wyeksponowanie tropów na powierzchni piaskowca.
– Naszym zadaniem było podkreślenie zachowanych śladów poprzez uzupełnienie ubytków wokół tropów i nasycenie kolorystyczne – mówi.
Płyta została także zabezpieczona specjalnymi impregnatami. Wcześniej w tym miejscu wybudowano specjalne zadaszenie, które chroni bezcenne znalezisko przed opadami deszczu czy słońcem.