Ważne uroczystości widziane oczami dzieci, pochodzących z różnych krajów. Dziś w Szkole Podstawowej numer 25 w Kielcach została otwarta wystawa, podsumowująca projekt wielokulturowy „Święto”. Realizowały go Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie.
Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach wyjaśnia, że projekt był organizowany latem w Łukowie i w Kielcach.
– Zapraszamy dzieci z ośrodka, mieszkańców Łukowa i organizujemy warsztaty, przedstawiamy historię miasta i województwa. Celem tego projektu jest integracja, tolerancja, poznanie innych kultur przez uczestników. Nasze cele są bardzo ambitne, ale cieszymy się, że projekt jest doceniany – podkreśla.
Anna Nowak, koordynator projektu mówi, że ważna też była wymiana doświadczeń związanych ze świętowaniem.
– Mamy tu na myśli zarówno te święta „ważne”, rodzinne, religijne nawet, ale też święta takie, jak spotkania z kolegami, wspólna zabawa i w czasie tego projektu dzieci z Polski, Czeczenii, Turcji i Tadżykistanu dzieliły się swoimi refleksjami, wiedzą o tym, jak można świętować – tłumaczy.
Podczas eksperymentów i zabaw muzycznych, plastycznych, tanecznych oraz teatralnych dzieci prezentowały elementy własnych kultur. Czas upływał na śpiewaniu ulubionych piosenek, nauce tańców czeczeńskich i polskich, wykonywaniu kostiumów, grach i ćwiczeniach teatralnych oraz opowiadaniu sobie nawzajem o obrzędach związanych z Ramadanem czy Bożym Narodzeniem.
Efektem tych wszystkich doświadczeń był spektakl, w ramach którego uczestnicy prezentowali skojarzenia związane z celebrowaniem ważnych chwil. Praca nad widowiskiem pozwoliła nie tylko rozbudzić u najmłodszych zainteresowania teatrem i sztuką, ale była przede wszystkim sposobem na to, by w atrakcyjny sposób opowiedzieć sobie o własnych tradycjach i zachęcić dzieci do dzielenia się wiedzą o swoich krajach.
Uzupełnieniem działań artystycznych były wizyty w muzeach, które pozwoliły w ciekawy sposób przybliżyć temat świąt w kulturze polskiej wsi (Muzeum Wsi Kieleckiej), pokazać miejsca w Kielcach, w których spotykali się przedstawiciele różnych narodowości (Muzeum Historii Kielc) oraz zainteresować dzieci tym, w jak różnorodny sposób na świecie celebruje się wyjątkowe chwile (Muzeum Dialogu Kultur). Ważnym elementem projektu było również spotkanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Morawica” oraz wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”.
Koordynator dodaje, że sukcesem przedsięwzięcia było to, że młodzi uczestnicy sami wymyślali różne zadania.
– Przekazaliśmy im dużo inicjatywy. To one wychodziły z pomysłem, że chcą się na przykład nauczyć tańca czeczeńskiego, czy chcą zaśpiewać piosenkę ze swojego kraju. My tam byliśmy, pomagaliśmy, mieliśmy przygotowane pewne materiały, organizowaliśmy wizyty w miejscach, ale ważna była rola dzieci, żeby to one pokazywały, czym dla nich jest święto – mówi.
Zdjęcia z wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu, trafiły na wystawę, która w środę została otwarta w Szkole Podstawowej numer 25 w Kielcach. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 grudnia.
Projekt „Święto” został dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna oraz funduszy Urzędu Miasta Kielce. To druga odsłona tego przedsięwzięcia. Pierwsza, realizowana przed rokiem, nosiła tytuł „Ojczyzny”.