Łagiewniki – wieś koło Chmielnika. Dawniej, była to osada zamieszkana przez przez łagiewników, którzy zdaniem wielu historyków i językoznawców byli rzemieślnikami, wytwórcami łagwi, czyli specjalnych naczyń. Niektórzy uważają, że trudnili się także warzeniem piwa i syceniem miodu.
Według Jana Długosza, w XV wieku wieś była własnością przedstawiciela rodu Oleśnickich. Później, w połowie XIX wieku Łagiewniki wraz z Chmielnikiem, należały najpierw do gen. Dezyderego Chłapowskiego, a później do gen. Kazimierza Tańskiego. Obydwaj byli kawalerami Orderu Legii Honorowej. Dzielnie walczyli nie tylko w wojnach toczonych przez Napoleona.
W samych Łagiewnikach po Tańskich i Chłapowskich zostały obecnie resztki dawnego parku z lipami, kasztanowcami i wiekowym dębem. Z dawnych zabudowań gospodarczych zwraca uwagę murowany spichlerz z XIX wieku. Cztery przyścienne kolumny od frontu sprawiają, że przypomina trochę dwór. Od prawie pół wieku należy, podobnie jak park i inne podworskie zabudowania, do domu pomocy społecznej.
Posłuchaj audycji: