Dobiegają końca prace związane z zabezpieczeniem tropów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie na terenie Nadleśnictwa Stąporków. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska chce, aby miejsce to zostało wpisane na światową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Jakiś czas temu czytałam artykuł o tym, że tropy dinozaurów to dobry początek do wprowadzenia naszej miejscowości na światową listę UNESCO. Przyjrzymy się temu baczniej i zobaczymy, jakie procedury trzeba spełnić aby trafić na tę prestiżową listę – mówi burmistrz.
Gagaty Sołtykowskie są wyjątkowym miejscem z kilku powodów. Pierwszy to tropy dinozaurów, które zostały pozostawione w dolinie jurajskiej rzeki. Jak informuje Jacek Oleś, rzecznik Nadleśnictwa Stąporków, tropy pochodzą sprzed około 200 milionów lat i obejmują wiele gatunków od największych roślinożernych zauropodów przez mniejsze teropody.
– Zgromadzenie tych tropów wskazuje również na stadne życie dinozaurów. Jest to pierwsze miejsce na świecie, które dokumentuje stadne życie tych zwierząt – podkreśla.
Działania ochronne przeprowadzone w miejscu, gdzie występują tropami trwały od końca września i zostały wykonane przez specjalistyczną firmę pod ścisłym nadzorem naukowym i konserwatorskim.
Ponadto w rezerwacie występują gagaty, czyli błyszcząca odmiana węgla brunatnego, powstała z uwęglenia jurajskich drzew z rodziny araukarii. Jak dodaje Jacek Oleś Gagaty były stosowane w jubilerstwie, tworzono z niego biżuterię żałobną.
– Ma postać ciemno-krystalicznych utworów. W latach 80-tych był to ceniony kruszec jubilerski – mówi.
Jacek Oleś dodaje, że wyjątkowa jest również fauna i flora rezerwatu, jest to np. miejsce gdzie występuje owadożerna roślina-rosiczka.
Obecnie w Polsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, znajduje się tylko jeden obiekt: Białowieski Park Narodowy. W sumie jest ich 16 w tym kopalnie krzemienia w Krzemionkach.