Na Pomniku Niepodległości w Mircu został zamontowany orzeł w koronie. W ten sposób pomnik zyskał ostateczny kształt. Monument ustawiony w ubiegłym roku, na setną rocznicę odzyskania niepodległości, składa się z sześciu paneli o wysokości czterech metrów, które tworzą układ przestrzenny. W świetle ustawionych równolegle płyt widnieje kontur Polski.
Napisy na płytach przypominają najważniejsze wydarzenia z historii kraju, m.in. te dotyczące Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań listopadowego i styczniowego, I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ostatnim panelu umieszczony został napis „Mieszkańcy Gminy Mirzec 2018”.
Materiał, z którego został wykonany pomnik, blacha corten, tzw. rdzewiejąca, nawiązuje do tradycji górniczych w gminie. Płyty ustawione są na pokrytym ciemnym granitem cokole, gdzie umieszczony został cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku:
„Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat i w tym pokoleniu i w przyszłych – choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”.
Jak informuje wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn w pierwszym planie orzeł na pomniku miał mieć formę nawiązującą do orła legionowego. Jednak w komitecie organizacyjnym pojawiły się wątpliwości, co do czytelności tego znaku. Orzeł legionowy ma inny kształt, niż ten znany ze współczesnego godła, nie ma też krony. Zdecydowano więc o umieszczeniu na pomniku wizerunku orła w koronie, identycznego z tym, jaki widnieje na godle narodowym.
W planach gminy jest zmiana otoczenia placu, na którym się znajduje się monument, planowane są prace rewitalizacyjne.