O tym w jaki sposób Mikołaj Rej zapisał się na kartach historii Pińczowa można było posłuchać podczas konferencji w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. W ramach wydarzenia związanego z 450. rocznicą śmierci „Ojca literatury polskiej” twórczość literacką Reja przedstawiła dr hab. Małgorzata Krzysztofik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaś o jego powiązaniach z Pińczowem opowiedział pastor Wojciech Leszczyński – dyrektor Kolegium Teologicznego w Warszawie.
Sławomir Barańczyk – pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie, współorganizator wydarzenia podkreślił, że postać Mikołaja Reja związana jest z reformacją protestancką, a to właśnie Pińczów stał się wybitnym ośrodkiem polskiego protestantyzmu. To tu powstała słynna Biblia Pińczowska, która jest pierwszym całościowym tłumaczeniem Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski. Tłumaczenia dokonali w Pińczowie, w XVI wieku, ewangelicy reformowani. Dzieło zwane częściej – od miejsca wydania – Biblią Brzeską albo – od nazwiska fundatora – Radziwiłłowską, jest uważane współcześnie za pomnik kultury polskiej XVI wieku.
– Nad przekładem biblii pracowało wielu znamienitych i uczonych, w tym Mikołaj Rej. To znana i zasłużona historycznie i literacko postać. Całą swoją twórczością wyrażał ewangeliczne idee i propagowanie języka polskiego. Często tu bywał – zaznacza pastor.
Jak informuje Justyna Dziadek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, w ramach wydarzenia otwarto wystawę eksponatów poświęconych życiu i twórczości Mikołaja Reja, udostępnionych przez m.in. Muzeum „Dworek Mikołaja Reja” w Nagłowicach.
– Wystawa składa się przede wszystkim z obrazów przedstawiających postać Reja, ale i ostatnich dziedziców dworku w Nagłowicach – mówi dyrektor muzeum.
Wśród eksponatów znalazł się także m.in. kamień z herbem Oksza, herbem Mikołaja Reja datowany na XVI wiek, pochodzący z nieistniejącego dworu Mikołaja Reja w Oksie oraz widokówki, monety czy wydawnictwa.
Wystawę będzie można zwiedzać do 1 grudnia w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.