Patriotyczny w treści i bajkowy w formie mural został odsłonięty w Pacanowie. Dzieło inspirowane utworami m.in. Kornela Makuszyńskiego czy Janusza Korczaka nawiązuje także do 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Okazały, kolorowy mural, wieńczy ścianę jednej z kamienic znajdujących się na rynku w Pacanowie. Został zaprojektowany przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Do wspólnego malowania muralu została zaproszona m.in. Anna Osiecka z ASP. Jak podkreśla, mural prezentuje konkretne postaci z literatury dziecięcej z okresu międzywojennego i młodej Polski. Jak dodaje, nie mogło tam zabraknąć Koziołka Matołka, który trzyma godło Rzeczypospolitej Polskiej.
– Obraz przedstawia takie postaci bajkowe jak „Pan Niteczka”, dziewczynka Kio z bajecznej opowieści o królewiczu La-Fi-Czaniu, Króla Maciusia I oraz Koziołka Matołka, jako orędownika niepodległej Polski – zaznacza.
Bogusława Bortnik-Morajda, kierownik grupy projektowej z Akademii Sztuk Pięknych podkreśla, że w ostatnim czasie murale stały się znaczącą formą sztuki. Z kolei pacanowskie dzieło to wyjątkowy projekt w skali nie tylko Polski, ale i Europy.
– Musimy się trzymać tematu literatury dziecięcej. Odwoływać się do najlepszych czasów polskiej grafiki - mówi Bogusława Bortnik-Morajda.
Jak informuje Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, inicjatywa ma na celu przekształcenie szarego, świętokrzyskiego miasteczka w atrakcję turystyczną – swoiste dzieło sztuki urbanistycznej – pełne zaskakujących i fantazyjnych obrazów na elewacjach kamienic.
– To jak na razie pierwsza cegiełka do całego dużego projektu. Chcemy wymalować cały rynek, ale i uliczki wjazdowe do centrum. Chcemy, aby turyści podróżowali zgodnie z literaturą, kulturą i sztuką. Zaczynamy wspólną drogę do tego, by mural stał się narzędziem do budowania relacji i wspólnej komunikacji - mówi Karolina Kepczyk.
Mieszkańcom Pacanowa mural się podoba. Jak mówili, obraz przykuwa uwagę, a takich murali powinno być zdecydowanie więcej. Według nich to kolejny element, który zachęci turystów do odwiedzenia miasteczka.
Warto przypomnieć, że 15 września, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Pacanowa i goście wydarzenia, malowali zgłaszane przez siebie pomysły. Obrazy zostały wykonane w dużym formacie. Można je zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki.