Liczne ślady obecności Józefa Piłsudskiego można znaleźć w jędrzejowskim Muzeum imienia Przypkowskich. Ówczesny dowódca 1. Kompanii Kadrowej stacjonował w tym miejscu w 1914 roku. Zatrzymał się tam również rok później, kiedy jego oddział stacjonował w Grudzynach.
Piłsudski mieszkał wtedy w gabinecie lekarskim dr. Feliksa Przypkowskiego. Spał na leżance, która służyła do badania pacjentów, a przy jego biurku wypisywał rozkazy na blankietach recept.
Jak mówi Jan Przypkowski, dyrektor muzeum, jego pradziadek Feliks wraz z żoną Zofią bardzo angażowali się w działania rodzącej się armii polskiej. Organizowali pomoc dla żołnierzy, dokarmiali ich i gościli w swoim domu. Wśród legionistów był oczywiście komendant Piłsudski, który kwaterował w gabinecie doktora Feliksa. Najwięcej informacji z tego okresu pochodzi z pamiętnika prababki, Zofii Przypkowskiej, na której komendant robił ogromne wrażenie.
Do dziś w jędrzejowskim muzeum przechowywane są przedmioty, których używał komendant. W gabinecie Feliksa Przypkowskiego pozostał m.in. telefon, przez który Piłsudski porozumiewał się ze swoimi podkomendnymi oraz szachy. W muzeum jest również czapka ułańska, którą podarował Władysław „Belina” Prażmowski na pamiątkę przybycia tam pierwszych kawalerzystów w sierpniu 1914 roku. W czapce było również siedem bukiecików fiołków, które ususzone są tam do dziś.
Tablica pamiątkowa poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu, która znajduje się na fasadzie budynku muzeum Przypkowskich została wmurowana w 1931 roku z inicjatywy Feliksa Przypkowskiego. Co roku podczas Święta Niepodległości mieszkańcy miasta składają tam kwiaty.