Na terenie powiatu kazimierskiego rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej, łączącej województwo małopolskie ze świętokrzyskim. Większość ponad 36. kilometrowej trasy przebiegała będzie po odcinku byłej kolejki wąskotorowej.
Jak informuje Michał Bucki – wicestarosta powiatu kazimierskiego, obecnie trwają prace w gminie Czarnocin na odcinku od granicy gminy Opatowiec do miejscowości Sokolina. Pod koniec października ruszyły także wstępne roboty w Kazimierzy Wielkiej.
– Prace w Kazimierzy Wielkiej rozpoczęły się od ronda imienia majora Ludwika Zwolańskiego i postępują w kierunku zbiornika retencyjnego. Mamy nadzieję, że do końca tego roku, uda się wybudować choć część ścieżki w tej miejscowości – mówi Michał Bucki.
Przez gminę Kazimierza Wielka przebiega najdłuższy, liczący ponad 22 kilometry odcinek trasy rowerowej. W gminie Czarnocin ścieżka będzie miała około 7 kilometrów. Pozostałe gminy – Opatowiec i Wiślica, będą realizowały znacznie krótsze odcinki, o długości 3 kilometrów.
– Kolejne etapy budowy ścieżki rozpoczną się w 2020 w Opatowcu i Wiślicy. Łączna kwota inwestycji wynosi 9,5 miliona złotych – dodaje Michał Bucki.
Ścieżka ma być gotowa do końca przyszłego roku.
Wykonawcą odcinka prowadzącego przez teren gminy Kazimierza Wielka została firma WALKOR – Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych z podkrakowskiego Bosutowa, zaś na terenie gmin: Czarnocin, Opatowiec i Wiślica ścieżkę wybuduje firma STAR BUDOWA – Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Chybic w powiecie starachowickim.
Pomysł ścieżki narodził się w 2010 roku.
Przypomnijmy, że pierwsze dwa przetargi na realizację inwestycji zostały unieważnione. Oferty wykonawców o ponad 20 procent przekraczały wartość kosztorysową projektu, ustaloną na 8,2 mln złotych. Ostatecznie kwota trzeciego przetargu zamknęła się na poziomie 9,5 mln złotych, a inwestycja jest możliwa dzięki temu, że urząd marszałkowski zwiększył dofinansowanie projektu o około 1,1 mln złotych.
Ścieżka będzie wiodła przez urokliwe zakątki powiatu, z dala od dróg publicznych. Dla rowerzystów utworzone zostaną zadaszone miejsca do odpoczynku. Przy trasie przewidziano tablice zachęcające do odwiedzenia Ponidzia, informujące o jego walorach przyrodniczych, turystycznych i ekologicznych.