25. milionowa inwestycja w Busku-Zdroju nabiera kształtu. W nowym Parku Zdrojowym od blisko pięciu miesięcy trwają zaawansowane prace przy budowie kompleksu uzdrowiskowego, w tym m.in. siedmiometrowej tężni solankowej.
Kierownik budowy Sylwester Przanowski informuje, że roboty przy budowie tężni idą zgodnie z harmonogramem. Dotychczas wykonano 25 procent prac.
– Gotowe są już m.in. fundamenty zbiornika solanki, jak i fundamenty płyty tężni. Zakończyliśmy także prace przy sieci kanalizacji deszczowej, wodociągowej i sanitarnej. Obecnie zostały rozpoczęte prace związane z wykonywaniem przyłączy kanalizacji solanki i zasilania. Ten etap powinien być zrealizowany do końca roku – wymienia.
Obecnie trwają też roboty związane z budową przeszklonego pawilonu domu zdrojowego m.in. z kawiarnią, całoroczną mini tężnią i podświetloną fontanną.
– W przyszłym tygodniu przystąpimy do wykonywania ścian tężni o konstrukcji drewnianej z modrzewia. Będzie to około 600 metrów sześciennych. Prace przy montażu tej konstrukcji potrwają do lutego. Z kolei z początkiem grudnia zaczniemy układać tarninę – zapowiada kierownik.
Obiekt ma być gotowy jesienią 2020 roku. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2021 roku.
Będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Tężnia w formie podwójnego pierścienia z podwójnymi ścianami ma powodować większe stężenie oparów soli. Solankowa mgiełka, która będzie się pojawiać wokół budowli jest wykorzystywana między innymi w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.