Premier Mateusz Morawiecki, który pozostanie szefem rządu przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa m.in. resort nadzoru właścicielskiego i resort klimatu.
– Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi.
Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS w piątek wieczorem premier Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Premier zapewnił, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy.
– W duchu wiarygodności będziemy prowadzić to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany – zaznaczył Morawiecki.
Jego zdaniem nowy rząd będzie to bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych.
W nowym gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego nastąpi kilka zmian strukturalnych, będą też nowe resorty.
Powstanie resort o roboczej nazwie ministerstwo nadzoru właścicielskiego. Ma nim pokierować Jacek Sasin. Będzie utworzone ministerstwo do spraw funduszy unijnych, którego szefową zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Z ministerstwa spraw zagranicznych będzie wydzielony pion europejski, który zostanie włączony do KPRM. Jego szefem ma być dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. W zakres kompetencji ministerstwa rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele wejdzie budownictwo i turystyka.
Nastąpi podział ministerstwa środowiska: częścią dotyczącą zasobów naturalnych (ministerstwo środowiska) ma kierować Michał Woś, dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej. Natomiast na czele obszaru związanego z klimatem (ministerstwo do spraw klimatu) stanie Michał Kurtyka, prezydent COP24 i dotychczasowy wiceminister środowiska.
SKŁAD NOWEGO RZĄDU:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin
Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski
Ministerstwo Sportu – bez kandydata
Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Jacek Czaputowicz
Ministerstwo Rozwoju – Jadwiga Emilewicz
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marek Gróbarczyk
Ministerstwo Klimatu – Michał Kurtyka
Ministerstwo Środowiska – Michał Woś
Ministerstwo Zarządzania Funduszami – Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marlena Maląg
Ministerstwo Zdrowia – Łukasz Szumowski
Ministerstwo Cyfryzacji – Marek Zagórski
Ministerstwo Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski
Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro
Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego – Jacek Sasin
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk
Jedynym resortem, którego szefa nie przedstawił w piątek premier Mateusz Morawiecki jest Ministerstwo Sportu. Szef rządu w trakcie ogłaszania składu podkreślił, że nie może jeszcze ujawnić kandydata na to stanowisko.