Gustaw Hadyna, artysta-rzeźbiarz z Woli Grójeckiej koło Ćmielowa świętuje 53 lata pracy twórczej. Z rąk wojewody świętokrzyskiego otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jak mówi, jest wdzięczny burmistrz Ćmielowa, Joannie Susce, że dostrzegła go i wystąpiła do ministra o medal. Artysta studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1977 roku, ale nie pozostał w stolicy. Wrócił do swojej rodzinnej miejscowości, która go inspiruje. Jak dodaje, osoba z prowincji ma małe szanse, aby w Warszawie czy Krakowie znaleźć odpowiednie miejsce na pracownię.
– Jest to albo strych, albo piwnica. Jak w takich warunkach cokolwiek wyrzeźbić? – pytał Gustaw Hadyna.
Burmistrz Joanna Suska podkreśla, że w poprzednich latach Gustaw Hadyna nie doczekał się odpowiedniego uhonorowania, a jest on jednym z najbardziej znanych artystów z tego terenu.
– W lutym byłam w pracowni naszego mistrza, zobaczyłam jego twórczą pracę i zaangażowanie, ale też pasję. To jest to, co kształtuje nasz region, promuje – uważa Joanna Suska.
Prace Gustawa Hadyny rozsiane są po całej Polsce. W Kielcach to m.in. rzeźba Janusza Korczaka czy Hilarego Mali. Pomniki Batalionów Chłopskich spod dłuta Hadyny zdobią warszawskie Powązki i Rynek w Opatowie. Pomnik Zawiszy Czarnego w Garbowie czy Witolda Gombrowicza w Opatowie to także realizacja ćmielowskiego artysty.