Dzieci i nauczyciele z ponad 500 szkół i przedszkoli w naszym regionie punktualnie o godzinie 11.11 zaśpiewali pełny tekst Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Szkoła do hymnu” to pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej. W III Liceum Ogólnokształcącym imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach śpiewanie poprzedziła akademia artystyczna przygotowana przez uczniów i dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 29.
Tuż po wykonaniu hymnu młodzi ludzie nie kryli emocji. Jak mówi Igor Szymański, uczeń trzeciej klasy, wykonanie tak ważnej pieśni przez tyle osób zrobiło na nim ogromne wrażenie. Alicja Pęczkowicz i Julia Wiewióra dodają, że hymn naszego kraju powinien znać każdy Polak.
– Powinniśmy być z niego dumni – twierdzą dziewczyny.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 29 już drugi rok śpiewały hymn z młodzieżą z „Norwida”. Justyna Gola, nauczycielka z przedszkola zapewnia, że dla dzieci było to bardzo ważne.
– Bardzo fajna inicjatywa, rozbudzająca patriotyzm już od najmłodszych lat. Kiedy uczyliśmy hymnu i pieśni patriotycznych w przedszkolu, dzieci wstawały, przyjmowały odpowiednią postawę, a nawet kiedy byliśmy w innych miejscach i dzieci usłyszały hymn, już bez pomocy nauczyciela wiedziały, jak się zachować – twierdzi Justyna Gola.
Andrzej Zdeb, dyrektor szkoły zapewnia, że w przyszłym roku „Norwid” znów zorganizuje wspólne śpiewanie.
*****
Uczniowie, przedszkolaki i starsi mieszkańcy Wodzisławia również włączyli się we wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Punktualnie o godz. 11.11 na rynku zebrało się ponad 200 osób, żeby wspólnie wykonać 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Wszyscy mieli ze sobą biało-czerwone elementy, przypinki balony i chorągiewki. Jak mówili uczestnicy wspólnego śpiewania, to wprowadzenie do wyjątkowego dnia, którym będzie 11 listopada.
Iwona Pietras, pedagog szkolny opisuje, że wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego zostało poprzedzone akademią szkolną w podstawówce, podczas której dzieci mówiły, że o byciu patriotą świadczą nie tylko „biało-czerwone” barwy, ale przede wszystkim odpowiednie zachowanie, nauka, a później praca dla dobra wszystkich Polaków. – To chyba najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia, w którym wspólnie hymn śpiewany jest w całej Polsce – mówiła pedagog.
Dominik Łukasik, wójt Wodzisławia takie inicjatywy jednoczą i integrują lokalną społeczność. – Możemy zaświadczyć o swoim patriotyzmie, miłości do Ojczyzny i możemy się wspólnie cieszyć z tego, że w 1918 roku po 123 latach Polska odzyskała niepodległość – podkreślał wójt.
Akcja „Szkoła do hymnu” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z niemal 24 tys. placówek w kraju i za granicą.