Przedstawiciele kieleckiej spółki Prema podpisali umowę ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii w sprawie opracowania nowoczesnych układów elektronicznych, które pozwolą udoskonalić zawory pneumatyczne.
– To elementy, o których na co dzień nie myślimy. Podobnie, jak nikt nie dostrzega śrubek w mikrofonie, tak nikt nie myśli o zaworach, które są częścią składową zarówno autobusów, samochodów, jak i linii automatyzacji produkcji – mówi profesor Paweł Łaski, prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Dzięki współpracy z naukowcami zawory wykorzystywane w spółce Prema zostaną udoskonalone. Dodaje, że tak, jak naturalnie podnosi się komórkę i łączy z siecią, tak dzięki innowacji, dla automatyka naturalne stanie się sprawdzanie, co się dzieje z zaworami. To krok wymuszony przez rynek.
– O to nam chodziło, by połączyć zakład produkcyjny z myślą techniczną – mówi Robert Kułaga, prezes Premy.
– Idziemy w przyszłość, w innowacje. Na razie robimy malutki kroczek poprzez stworzenie wyspy zaworowej, ale znacznie większe projekty przed nami. Liczymy na to, że wraz z nowym produktem uda nam się zaprezentować podczas targów pneumatycznych Fluid Power – przyznaje.
Jak mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wdrożenie nowoczesnego produktu, to efekt zawartego we wrześniu porozumienia o współpracy między naukowcami a spółką państwa.
– Naszym oczekiwaniem było to, aby porozumienie „żyło”. Wdrażane będą konkretne rozwiązania technologiczne. Mam nadzieję, że ten pierwszy krok, jaki dzisiaj wykonujemy, to początek obopólnej współpracy – mówi.
Przypomnijmy, że we wrześniu kieleckie spółki z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienia ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Taka współpraca ma umożliwić wdrożenie innowacji w przemyśle świętokrzyskim i tym samym wpłynąć na rozwój regionu.