Mieszkańcy Buska-Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Chodzi o wycinkę drzew, które stanowią zielone płuca miasta.
Podkreślają, że drzewa w parku zdrojowym należą do cennych zasobów przyrody. Drzewa to tzw. “płuca ziemi”, filtrują powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia.
– Gmina Busko-Zdrój, jako gmina uzdrowiskowa powinna się zastanowić czy rzeczywiście jest potrzeba wycinania tak dużej ilości drzew – mówi Kamil Oliwkiewicz, prezes stowarzyszenia Nasz Region Ponidzie. – O zieleń powinniśmy dbać. Jeśli po kolei będziemy się pozbywać drzew stracimy status uzdrowiska – mówi zaniepokojony.
Władze Buska-Zdroju przygotowały w tej w sprawie wyjaśnienie. Jak czytamy w opracowanej przez gminę informacji, renowacja parku ma na celu przywrócenie go do dawnej świetności zgodnie z projektem Henryka Marconiego.
„Prace rozpoczęto od rozbiórki kostki brukowej centralnej alei. Wytyczono przebieg alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego parku. Niezbędna jest jednak ingerencja w drzewostan”.
Tomasz Mierzwa, specjalista ds. inwestycji w Busku-Zdroju zapewnia, że usunięciu będą podlegać jedynie samosiejki, drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących. Wartościowe zostaną zachowane. Ratusz ma pozwolenie na wycinkę 219 drzew. Pozostałe poddane zostaną jedynie cięciom pielęgnacyjnym. W starym zabytkowym parku mamy około 3,5 tys. drzew. Wszystkie są pod nadzorem konserwatorskim.
Prace przy modernizacji parku obejmą m. in. wymianę oświetlenia na nowe energooszczędne, wykonanie odwodnienia sanatorium Marconi i zabytkowej kaplicy pod wezwaniem świętej Anny.
Ponadto zostanie odnowiona fontanna. Pojawią się nowe elementy małej architektury w tym nowe ławki i kosze na śmieci. Będą nowe nasadzenia szczególnie krzewów ozdobnych. Wymienione zostaną wszystkie nawierzchnie alejek i chodników, główne z nich mają być wykonane z granitu, a pozostałe z kostki uszlachetnionej.