Co czeka Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pod rządami nowego dyrektora? Najważniejsze wyzwanie to stworzenie wokół Krzemionek parku kulturowego. Nowy szef instytucji Andrzej Przychodni rozpoczął dziś urzędowanie.
Jego zdaniem, muzeum po wpisie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO czeka ciekawy czas. Chodzi m.in. o działanie związane z utworzeniem parku kulturowego na terenie objętym wpisem na listę. Obejmuje on oprócz Krzemionek, również: wzgórze Gawroniec w Ćmielowie i stanowiska w Borowni i Koryciźnie. Park kulturowy, który chroniłby te zabytki był jednym z ważniejszych punktów dyskutowanych w lipcu podczas obrad światowej komisji.
– Będziemy w tym tygodniu z przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa i samorządów dyskutować o tym, jak powołać do życia park kulturowy, który ma chronić Krzemionki i region pradziejowego górnictwa – mówi Andrzej Przychodni.
Istotna jest też promocja Krzemionek. Andrzej Przychodni, prócz wspólnych działań z Sandomierzem planuje zapoznać z atrakcjami także zagranicznych turystów. Zapowiada, że działania mają polegać na informowaniu czym są Krzemionki i jaka jest ich wartość.
– Jest też tradycja Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia i wydaje mi się, że moglibyśmy to wydarzenie rozszerzać na nową grupę odbiorców – mówi Andrzej Przychodni.
Teraz muzeum jest jednym wielkim placem budowy, Pałac Wielopolskich w Częstocicach jest remontowany, podobnie jak podziemna trasa w Krzemionkach. Zadaniem Andrzeja Przychodniego będzie dopilnowanie inwestycji, a także rozpisanie konkursu na wykonanie wartej około 3 milionów złotych wystawy obrazującej neolit, kopalnie krzemienia oraz ludzi tamtej epoki.
Nowy dyrektor będzie monitorował kwestie związane ze współfinansowaniem muzeum przez urząd marszałkowski oraz ministerstwo kultury. Jak informowaliśmy, taka prośba została skierowana przez starostwo powiatowe do obu instytucji, które wstępnie zainteresowane są propozycją, jednak wymagają szczegółów, dodatkowych rozmów i ustaleń.
Doktor Andrzej Przychodni z wykształcenia jest archeologiem. Jego zainteresowania skupione są w obszarze epoki żelaza. Zawodowo pełnił już wcześniej funkcje kierownicze. Przez długi czas związany był z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, wcześniej ze służbą konserwatorską. Przez 2 lata pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.