Kielczanie chętnie wspierają kwestę na renowację zabytkowych nagrobków. Przez trzy dni uczestniczy w niej kilkuset wolontariuszy.
Poseł Krzysztof Lipiec prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że ojczyzna to krzyże i groby, dlatego każdego roku stara się wspierać kwestę Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, które zabiega o renowację zabytkowych nagrobków.
– Jestem wdzięczny za to, że jest taka instytucja, która troszczy się o naszą narodową pamięć. Dziękuję także wszystkim tym, którzy odwiedzili dziś kielecki cmentarz, którzy mają takie hojne portfele. Jednak to nie w portfelach rzecz, ale w naszych sercach i rozumie, za co jestem bardzo wdzięczny wszystkim mieszkańcom, ponieważ kwesta cieszy się dużym powodzeniem. To piękne świadectwo przywiązania do naszych patriotycznych i tradycyjnych wartości – zaznacza.
Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego sejmiku województwa, cmentarze są szczególnym miejscem dziedzictwa, które musimy zostawić dla przyszłych pokoleń, dlatego coroczna kwesta jest tradycją, której nie wolno zaniedbać.
– Bardzo dziękuję, wszystkim którzy wspierają kwestę. Każdy grosz przyczyni się do tego, że kolejne najstarsze nagrobki na Cmentarzu Starym w Kielcach będą mogły zostać odrestaurowane. To pozwoli pokazać naszym potomnym, że potrafiliśmy troszczyć się o dziedzictwo naszej historii, a także religii – mówi Andrzej Pruś.
W kweście tradycyjnie biorą także udział kieleccy radni. Przed południem datki zbierali między innymi przewodniczący rady miasta Kamil Suchański, wraz z Katarzyną Suchańską i Joanną Winiarską.
W kweście na Cmentarzu Starym w Kielcach wziął udział także senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Jak zaznacza, aktywne włączanie się mieszkańców w odrestaurowywanie nagrobków osób zasłużonych dla regionu jest wyrazem szczególnej dbałości o nasze narodowe dziedzictwo i historię.
– To już 27 kwesta, która pokazuje, że ludzie przyzwyczaili się do wspierania, nawet drobnymi kwotami wspaniałych zabytków na Cmentarzu Starym w Kielcach. niezwykle istotne jest to, że mieszkańcy traktują to jako swój obowiązek. Równie budujący jest fakt, że mieszkańcy spacerując po kieleckiej nekropolii mogą oglądać efekty pracy stowarzyszenia, które co roku odnawia kilkanaście tych najbardziej zaniedbanych nagrobków – podkreśla.
Poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że cmentarze są świadkami naszej przeszłości, dlatego musimy zabiegać o to, aby znajdowały się w jak najlepszym stanie.
– Poprzez kwestę i dzisiejsze uroczystości oddajemy hołd wszystkim spoczywającym na cmentarzach. Każdy grób to oddzielna historia, za każdym pomnikiem kryje się historia innej osoby. Poprzez cmentarze możemy lepiej zrozumieć i poznać naszą historię – zaznaczył.
Jarosław Karyś, kielecki radny Prawa i Sprawiedliwości, mówi, że w jego przypadku kwestowanie na kieleckich cmentarzach jest coroczną tradycją.
– Chcemy uzbierać jak najwięcej środków dla ratowania zabytkowych grobowców, które jednak często są mocno zaniedbane, to dla nas wszystkich bardzo ważne, że w zbiórkę angażuje się bardzo wiele osób – stwierdził.
Wolontariuszem 27 kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków była także radna Marianna Noworycka – Gniatkowska, która podkreśla, ze mieszkańców nie trzeba specjalnie zachęcać do aktywnego udziału w zbiórce.
– Bardzo cieszy nas, że kwestę wspierają także najmłodsi a także osoby starsze. To wydarzenie, które łączy pokolenia. Mieszkańcy chętnie dzielą się pieniędzmi, ponieważ widzą, że ta zbiórka ma realne przełożenie na wygląd naszych cmentarzy – zaznacza.
Joanna Winiarska mówi, że to piękna tradycja, która integruje mieszkańców.
– Przychodzimy tu, aby o naszych bliskich pamiętać, a jednocześnie wspieramy kwestę na rzecz renowacji kieleckich nekropolii – podkreśliła.
Kamil Suchański dodaje, że to nie pierwsza kwesta, w której bierze udział zarówno czynnie, jak i biernie.
– Jestem zbierającym, jak i datkującym. I zachęcam wszystkich kielczan do brania udziału dlatego, że musimy pielęgnować naszą tradycję. Wszystko opiera się na naszej tradycji, na naszej historii – dodał.
Katarzyna Suchańska mówi, że tradycja to także obowiązek, by dbać o groby tych, którzy już nie ma z nami, a którzy tworzyli i budowali to miasto w przeszłości.
Radni zgodnie twierdzą, że udział w kweście to wyraz naszego przywiązania do tradycji, ale także obywatelski obowiązek.
Na Cmentarzu Nowym w Kielcach kwestowali także członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jak informuje Tomasz Ossowski w tym roku członkowie „Strzelca” wspierają kwestę zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Psychopedagogiczne.
– Środki z kwesty przeznaczone będą na pokrycie kosztów terapii, dla dzieci i rodzin potrzebujących, ale także na wsparcie dla naszej jednostki, w szczególności na zakup sprzętu do prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej – wyjaśnia.
27. kwesta zorganizowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach odbywa się na Cmentarzu Starym, Nowym, na Piaskach i w podkieleckiej Cedzynie. Wolontariuszy będzie można spotkać codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.