1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, których już nie ma wśród nas.
Ks. Daniel Kaziorski (1937 – 2019)
Ksiądz Kaziorski urodził się i mieszkał w Pierocicach w gminie Działoszyce, jednak posługę kapłańską przez wiele lat sprawował m.in. w parafii w Bukowej w gminie Krasocin. Członkowie jego rodziny wspominają go jako człowieka utalentowanego, bardzo ambitnego, honorowego i zaufanego.
To dzięki niemu powstała parafia w Bukowej. Wybudowano też kościół. Zapamiętano go jako człowieka bardzo energicznego, ale i skromnego. To dzięki niemu w parafii było wiele momentów, kiedy ludzie się jednoczyli. Był to człowiek, który zawsze wspierał nauczycieli, uczniów, pomagał, tłumaczył i wyjaśniał. Również z pedagogami miał bardzo dobry kontakt. Warto wspomnieć, że ksiądz był perfekcyjnym tłumaczem języka łacińskiego.
Daniel Kaziorski zmarł 29 kwietnia w wieku 82 lat i w 53 roku kapłaństwa.
Andrzej Ryński (1958 – 2019)
Sędzia Andrzej Ryński urodził się w 1958 roku w Sandomierzu. Od 1985 roku pracował w Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, a od 1994 roku był sędzią Sądu Wojewódzkiego w Kielcach. W 2000 roku został powołany na sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a w 2013 roku został sędzią Sądu Najwyższego. W latach 2005 – 2007 pełnił funkcję zastępcy Rzecznika Interesu Publicznego, zajmującego się sprawdzaniem rzetelności oświadczeń lustracyjnych. Andrzej Ryński był też wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Radosław Hendel (1973 – 2019)
Radosław Hendel, pochodzący z Kielc reżyser i scenarzysta zmarł 22 lipca 2019 roku. Jego najbardziej znanym filmem był obraz dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Gabriel”. Kręcono go m.in. w regionie świętokrzyskim i zagrało w nim wielu kieleckich aktorów. Za scenariusz do tego obrazu Radosław Hendel otrzymał Platynową Nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Cinerockom” w Los Angeles.
Wiele nagród zgarnął także za film „Spam” z 2005 roku. Otrzymał nagrodę główną podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodego Kina „Pełny Metraż” w Lublinie, pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności podczas Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych imienia Jana Machulskiego „Cinemaforum” w Warszawie. W rolę głównego bohatera wcielił się wówczas student „filmówki”, pochodzący z Kielc, Mariusz Ostrowski.
Napisał scenariusz i dialogi do filmu „D.I.L”, był drugim reżyserem na planie „Nie tego człowieka”, reżyserował wiele odcinków serialu telewizyjnego „Samo życie”, pracował też przy produkcji teledysków.
Ostatnio był pochłonięty projektem pod tytułem „Rezydenci”. To polski film niezależny, opowiadający o losach drobnych naciągaczy, których oszustwa z czasem nabierają coraz poważniejszego charakteru i przynoszą niespodziewane konsekwencje.
Stefan Rachtan (1932 – 2018)
4 grudnia 2018 roku w wieku 86 lat zmarł Stefan Rachtan, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie, regionalista, współzałożyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, inicjator kwest na ratowanie bodzentyńskiej nekropolii. Jako regionalista interesował się historią i zabytkami Bodzentyna. Był przewodnikiem wycieczek i zorganizowanych grup po zabytkach swojego rodzinnego miasteczka. Jako nauczyciel-emeryt nie stracił kontaktu ze szkołami, zapoznając młodzież z historią Bodzentyna. Do ostatnich dni swojego życia aktywnie działał w Stowarzyszeniu Absolwentów Szkół Średnich w Bodzentynie. Ostatnią jego publikacją Była Kronika Jubileuszowa, przygotowana tuż przed jego śmiercią z okazji 100. rocznicy szkół średnich w Bodzentynie.
Adam Bidas (1966 – 2019)
4 września 2019 roku w wieku 53 lat zmarł brygadier Adam Bidas, założyciel Związku Strzeleckiego w Sandomierzu i Grupy Rekonstrukcji Historycznych Niezłomni. Od 1990 roku dowódca Jednostki Strzeleckiej 2018, społecznik i wielki patriota, inicjator wielu wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym. Od 2003 roku organizował Marsz Szlakiem Puławiaków-Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza – Dwikozy – Sandomierz, którego był wieloletnim komendantem.
Adam Bidas urodził się 20 grudnia 1966 roku w Dwikozach. Absolwent Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Po przeprowadzeniu się do Sandomierza pracował w telekomunikacji. Był członkiem stowarzyszenia kawalerów Orderu Virtuti Militari, należał do polskiej delegacji Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Odznaczony brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju, medalami Pro Patria oraz Pro Bono Poloniea.
Adam Bidas został pochowany na cmentarzu komunalnym w Sandomierzu.
Halina Cecot (1950 – 2018)
24 grudnia 2018 roku zmarła Halina Cecot, wieloletnia prezes Świętokrzyskiego Klubu Amazonki. Funkcję tę pełniła w latach 1994 – 2013. Później była honorowym prezesem klubu.
Po zdiagnozowaniu u niej raka piersi w 1986 roku przeszła operację usunięcia piersi. W 2007 roku poddała się zabiegowi rekonstrukcji piersi.
Z wykształcenia była ekonomistką, ale dużą część swojego życia poświęciła na uświadamianie kobietom, jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Za działalność na rzecz kobiet po mastektomii odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W 2018 roku zdiagnozowano u niej raka trzustki i wątroby. Zmarła w Wigilię. Jej ciało spoczęło na cmentarzu w Cedzynie.
Halina Cecot miała 68 lat.
Prof. Stefan Pastuszka (1940 – 2019)
10 października 2019 roku odszedł prof. Stefan Pastuszka, polityk, historyk, nauczyciel akademicki. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie związany był z Instytutem Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pełnił też funkcje rektora kilku prywatnych uczelni, m.in. w Pińczowie. Opublikował 150 pozycji naukowych (książek i artykułów).
Działał w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, następnie w Polskim Stronnictwie Ludowym. Z ramienia PSL sprawował mandat senatora III kadencji. W latach 1995 – 1997 był wiceministrem edukacji narodowej. W latach 2002 – 2006 pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego, a w latach 2010 – 2016 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Chudzik (1939 – 2019)
Jan Chudzik był wieloletnim samorządowcem i najdłużej urzędującym skarbnikiem Miasta Kielce. Stanowisko w ratuszu objął w 1995 roku i piastował je do 2007 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Był wielkim przyjacielem sportu i prezesem działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii stowarzyszenia „Gladiator”. Przez lata wspierał Polaków z Winnicy na Ukrainie, był członkiem Polsko – Ukraińskiego Stowarzyszenia Medycznego im. Św. Łukasza.
Jan Chudzik zmarł 15 kwietnia 2019 roku.
Ignacy Pardyka (1950 – 2019)
19 maja 2019 roku zmarł Ignacy Pardyka, ostatni wojewoda kielecki. Pełnił tę funkcję w 1998 roku w czasie rządów Akcji Wyborczej Solidarność. Po reformie administracji został dyrektorem jednego z departamentów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ignacy Pardyka urodził się w 1950 roku. Z wykształcenia był elektronikiem. Zdobył stopień doktora w tej dziedzinie. Był pracownikiem naukowym Politechniki Świętokrzyskiej i wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
W latach 1993 – 1994 był dyrektorem wydziału w urzędzie wojewódzkim.
Zmarł w wieku 68 lat w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Walczył z chorobą nowotworową.
Maciej Topolski (1967 – 2019)
20 stycznia 2019 roku zmarł Maciej Topolski, znany kielecki dziennikarz, a potem przez wiele lat rzecznik prasowy firmy Kolporter i klubu piłkarskiego Kolporter Korona Kielce.
Był absolwentem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył również Podyplomowe Studium Public Relations przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1993 roku był dziennikarzem nieistniejącego już „Słowa ludu”. Zajmował się głównie polityką i sprawami ekonomicznymi. Dwukrotnie był laureatem nagrody „Ostre pióro” przyznawanej przez Business Centre Club.
W latach 2000 – 2011 był rzecznikiem prasowym firmy Kolporter i klubu piłkarskiego Korona Kielce, w czasach gdy firma była jego właścicielem. W latach 2011 – 2014 był managerem do spraw PR w spółce PL.2012, powołanej do organizacji w Polsce i Ukrainie mistrzostw Europy w piłce nożnej, a później będącej operatorem PGE Narodowego w Warszawie. Potem był menadżerem do spraw PR w Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, a ostatnio dyrektorem do spraw public relations i rzecznikiem prasowym Ptak Warsaw Expo.
Maciej Topolski miał 52 lata.
Krystyna Dziekońska (1929 – 2018)
Wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia Kielce, związana z rozgłośnią od 1957 roku do emerytury, czyli do 1981 roku. Była kierownikiem Redakcji Młodzieżowej, prowadząc bardzo popularną w latach 60. audycję „Fala Młodości”. Następnie kierowała Redakcją Społeczno-Ekonomiczną, zajmując się sprawami seniorów i ludzi chorych.
Już na emeryturze, w 1989 roku współtworzyła, a później z wielkim zaangażowaniem działała w Związku Sybiraków w Kiecach i Kieleckiej Rodzinie Katyńskiej. Krystyna Dziekońska pochodziła z Wołynia, skąd 13 kwietnia 1940 roku wraz z matką i bratem była deportowana na Syberię w II masowej wywózce Polaków w głąb ZSRR. Jej ojciec Stanisław Dziekoński, leśniczy, oficer rezerwy Wojska Polskiego został zamordowany w 1940 roku w Charkowie.
Tadeusz Fatalski (1941 – 2019)
26 maja 2019 roku zmarł Tadeusz Fatalski, wieloletni dyrektor kieleckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urodził się 9 sierpnia 1941 roku.
Od 1964 roku pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach. Zaczynał jako stażysta, w 1982 roku został dyrektorem placówki. Był nim aż do 1999 roku, kiedy został dyrektorem Świętokrzyskiej Regionalnej Kasy Chorych. W 1998 roku został wybrany na radnego miejskiego w Kielcach. W 2002 ponownie objął fotel dyrektora ZUS w Kielcach, a od 2005 roku był na emeryturze.
Tadeusz Fatalski był związany ze środowiskiem kieleckiej lewicy. Przez lata był także prezesem Okręgowej Rady Łowieckiej w Kielcach. Żył 78 lat.
Adam Mitura (1922 – 2019)
Adam Mitura urodził się 29 czerwca 1922 roku w Ciszycy-Kolonii w gminie Tarłów. Zmarł 27 września 2019 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1949 roku ukończył studia historyczne i polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1952 roku został usunięty ze szkolnictwa za „poglądy reakcyjne”.
Pracował następnie w Przyzakładowej Szkole Odlewni Żeliwa „Niekłań” i w Technikum Finansowym w Końskich. W latach 1958 – 1981 był nauczycielem historii i języka polskiego w Liceum Ekonomicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 80. zaangażowany w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zasiadał w zarządzie Regionu Świętokrzyskiego. W stanie wojennym został internowany na okres około 4 miesięcy. Był także członkiem redakcji drugoobiegowego pisma „Biuletyn Informacyjny” w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu skarżyskiego jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 1991 roku nie ubiegał się o reelekcję i wycofał się z działalności politycznej, przechodząc następnie na emeryturę.
W 1974 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2013 roku za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Cezary Mielczarz (1965 – 2019)
2 lipca 2019 roku zmarł Cezary Mielczarz, wieloletni wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Mieszkał w Wolicy w gminie Chęciny, gdzie w latach 1998 – 2002 i 2006 – 2014 był radnym, a w kadencjach 1998 – 2002 oraz 2010 – 2014 pełnił funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Chęcinach.
Od początków kariery zawodowej związany z Publicznymi Służbami Zatrudnienia, a od lipca 2001 roku był wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Odpowiadał za kluczowe kwestie związane z obsługą rynku pracy na szczeblu wojewódzkim. Autor i pomysłodawca wielu inicjatyw służących rozwojowi pośrednictwa pracy, lepszej i skuteczniejszej służby osobom bezrobotnym oraz poszukującym pracy.
Zmarł nagle. Miał 54 lata.
Jerzy Włosowicz (1962 – 2019)
Jerzy Włosowicz cieszył się szacunkiem nie tylko mieszkańców Skalbmierza, ale i całej gminy. Był człowiekiem wrażliwym na krzywdę ludzką. Zawsze otwarty i chętny do rozwiązywania nie tylko łatwych, ale i trudnych problemów. Chętnie angażował się w życie gminy.
Jerzy Włosowicz wygrał wybory uzupełniające do Rady Miasta i Gminy Skalbmierz w okręgu wyborczym numer 2. Urodził się 15 kwietnia 1962 roku. Mieszkał w Skalbmierzu, był emerytowanym policjantem. W kadencji 2010 – 2014 pełnił mandat radnego w skalbmierskiej radzie miejskiej, w latach 2014 – 2018 był kazimierskim radnym powiatowym z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zmarł 12 czerwca 2019 roku.
Mirosław Piasecki (1950 – 2019)
18 października 2019 roku w wieku 69 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Mirosław Piasecki z Jędrzejowa. Akordeonista, artysta ludowy, twórca muzyki ludowej, wielokrotny laureat Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem oraz konkursu „Jawor – u źródeł kultury”.
W 2014 roku zdobył tytuł „Jędrzejowianin Roku”, a w 2018 statuetkę „Złotego Gryfa”. Był założycielem kapeli ludowej Stanisława Piaseckiego, która istniała od 1990 roku oraz zespołu weselnego „Progres”. W latach 80. był członkiem kapeli Jawor, Jana Jawora z Piołunki.
W 2014 roku podczas XVIII Buskich Spotkań z Folklorem Kapela Mirosława Piaseckiego otrzymała nagrodę imienia Piotra Gana.
Krzysztof Ciok (1959 – 2019)
Krzysztof Ciok urodził się w 1959 roku w Kętrzynie, zmarł 13 sierpnia 2019 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artysta plastyk i pedagog Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica oraz Ogniska Plastycznego. Krzysztof Ciok był absolwentem Liceum Plastycznego w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zdobył w 1988 roku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i jednym ze współtwórców legendarnej Grupy 10. Prace Krzysztofa Cioka wystawiano w Polsce, ale też za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Danii, Czechach i Bułgarii. Był autorem 23 wystaw indywidualnych i ponad 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawiał także grafikę warsztatową.
Andrzej Dziubiński (1947 – 2019)
Andrzej Dziubiński – pedagog, regionalista, pasjonat historii, wieloletni radny rady miejskiej, autor dziesiątek publikacji o Pińczowie i regionie, społecznik oddany małej ojczyźnie. Andrzej Dziubiński zmarł w wieku 72 lat.
Andrzej Dziubiński urodził się w Pińczowie i całe życie związał ze swoim miastem. Całą swoją wiedzę historyczną, którą do końca swoich lat poszerzał i gromadził, przekazywał wielu pokoleniom pińczowian.
W swojej pracy społecznej i samorządowej podejmował działania na rzecz zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego Pińczowa. Jego wykłady, organizowane wystawy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Większość cyklicznych „Spotkań Historycznych” inspirowana była jego pomysłami. Sam też był ich wielokrotnym prelegentem.
Zmarł 19 września 2019 roku.
Doktor Piotr Ziółkowski (1965 – 2019)
14 marca 2019 roku zmarł doktor Piotr Ziółkowski, kierownik i współtwórca Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku niedaleko Chęcin. Pochodził z Olsztynka w województwie warmińsko-mazurskim. Był doktorem nauk geologicznych, wieloletnim pracownikiem i wykładowcą Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnie lata swojego życia koncentrował na budowie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej oraz badaniach z zakresu paleomagnetyzmu. Jedną z jego pasji były Mazury, na które lubił wracać. Doktor Piotr Ziółkowski miał 54 lat.
Tadeusz Krzeszowski (1931 – 2019)
3 czerwca 2019 roku w wieku 88 lat zmarł Tadeusz Krzeszowski, wieloletni nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, a także dyrektor tej szkoły.
Polonistykę ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie po studiach do Jędrzejowa uczył w „Reju” i liceum pedagogicznym. Oprócz języka polskiego uczył również łaciny. Ponadto w swoim życiu był inspektorem oświaty.
W latach 1994-1998 Tadeusz Krzeszowski był radnym rady miejskiej w Jędrzejowie, a także jej wiceprzewodniczącym.
Irena Pytka (1930 – 2019)
24 kwietnia 2019 roku w wieku 88 lat zmarła Irena Pytka. Wraz z mężem Piotrem rozsławili etos Armii Krajowej. Piotr Pytka był głównym organizatorem i inicjatorem Ogólnopolskiego Maratonu Kolarskiego Szlakiem Akcji „Burza” na trasie Końskie – Warszawa. Irenie i Piotrowi udało się wtedy zaangażować 320 kolarzy oraz ponad 600 kombatantów. Działania i pomoc Ireny Pytki zostały dostrzeżone – otrzymała legitymację członka nadzwyczajnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Irena Pytka (ur. 28.11.1930) została pochowana na cmentarzu parafialnym w Nowym Kazanowie obok Końskich.
RYSZARD MIKURDA (1941 – 2019)
Wspomnienia Ryszarda Harasimowicza:
Wspomnienia Adama Kowalewskiego:
Wspomnienia Rafała Szymczyka:
5 marca 2019 roku zmarł Ryszard Mikurda, kielecki historyk motoryzacji, autor wielu publikacji, wieloletni współpracownik Radia Kielce. Był sędzią sportów motorowych i organizatorem imprez motocyklowych i samochodowych. Przez wiele lat organizował zloty pojazdów zabytkowych, a przede wszystkim motocykli SHL. Wydał też m.in. książkę „SHL-ką przez Gołoborze”. W naszej rozgłośni współtworzył m.in. audycję „Auto Radio Moto Radio”. Często brał udział w radiowych programach, jako ekspert w dziedzinie motoryzacji.
Ryszard Mikurda urodził się 27 lipca 1941 roku w Kielcach. Jako sędzia, już w 1962 roku pomagał przy organizacji Motocrossowych Mistrzostw Świata w Kielcach. Od 1976 roku zawodowo związany z Polskim Związkiem Motorowym, w którym pełnił funkcje sekretarza, wiceprezesa i w końcu prezesa. Był szefem kilkuset imprez motocyklowych, samochodowych i kartingowych oraz sędzią ponad tysiąca zawodów rangi lokalnej, krajowej i międzynarodowej.
Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju ubiegłego roku odebrał nagrodę Fair Play im. Zofii Żukowskiej, przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski. Kapituła 67. Plebiscytu „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018”, przyznała Ryszardowi Mikurdzie tytuł „Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu”.
Maria Olkuśnik (1928 – 2019)
6 lipca 2019 roku zmarła Maria Olkuśnik, wieloletnia redaktor naczelna Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach. Z kieleckim radiem związana od początku jego istnienia, czyli od 1952 roku. Redaktorem naczelnym stacji została w 1956 roku i funkcje te pełniła nieprzerwanie do 1982 roku, kiedy przeszła na emeryturę. Wychowała kilka pokoleń radiowców.
Krystyna Poskuta (1934 – 2019)
4 kwietnia 2019 roku zmarła Krystyna Poskuta, pedagog, długoletni nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.
Krystyna Poskuta urodziła się w roku 1934 w Kozłowie koło Tarnopola. Mimo podeszłego wieku (85 lat) do ostatnich swych dni zachowała światły umysł. Wychowała wiele pokoleń młodzieży, przekazując z pasją swą ogromną wiedzę.
Ks. Daniel Jarosiński (1938 – 2019)
Ks. Daniel Jarosiński – kapłan diecezji kieleckiej, wieloletni wikariusz parafii św. Wojciecha w Kielcach. Urodził się w 1938 roku w Działoszycach.
Gorliwy kapłan, który organizował życie służby liturgicznej, wyjazdy dla młodzieży. W latach 70. ks. Daniel założył grupę liturgiczną, do której należeli ministranci oraz dziewczęta angażujące się np. w śpiew. Wtedy w kościele św. Wojciecha pojawiły się nieznane szerzej msze święte z grą na gitarze. Ks. Daniel Jarosiński słynął także ze swoich kazań, w których pojawiało się wiele cytatów z literatury. W latach 80., kiedy o wielu sprawach nie mówiło się wprost, upominał się w nich o prawdę historyczną i godność człowieka, modląc się m.in. za tych, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi. Był przykładem świętego, bardzo pracowitego kapłana, zaangażowanego w życie parafialne do końca życia.
Zmarł 17 lipca 2019, mając 81 lat.