Rada Powiatu Starachowickiego odrzuciła proponowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt uchwały sprzeciwiającej się propagowaniu ideologii LGBT. Temat powrócił po miesiącu, na wrześniowej sesji projekt uchwały miał być wprowadzony do porządku obrad, ale nie zgodzili się na to radni koalicyjni. Dziś ten punkt został włączony w program sesji.
Stanowisko sprzeciwiające się propagowaniu ideologii LGBT przedstawiła przewodnicząca klubu PiS w radzie powiatu – Danuta Krępa. Podkreślała, że kiedy środowiska LGBT zajmą się wychowaniem dzieci, będzie już za późno na reakcję. W jej opinii, chwiejna postawa radnych nie działa na korzyść dzieci, dlatego trzeba zdecydowanie stanąć w obronie wartości chrześcijańskich. Zaapelowała o głosowanie zgodnie z sumieniem i nieodrzucanie projektu uchwały tylko dlatego, że zaproponował ja klub Prawa i Sprawiedliwości.
Radna Joanna Główka dodała, że to ideologia, która wkracza w nasze życie i ma zgubny wpływ na dzieci. Maria Salwa, radna Prawa i Sprawiedliwości, przypomniała, że na propagowanie ideologii gender kierowane są duże pieniądze. Na wyższych uczelniach seksedukatorzy, którzy mają później pracować z młodzieżą.
Ryszard Nowak, członek zarządu powiatu mówił, że kwestie światopoglądowe nie powinny być przedmiotem obrad i nie należą do zadań rady powiatu. Powiat ma organizować naukę, a jego zadaniem nie jest stanowienie podstawy programowej. Ryszard Nowak dodał także, że dotychczas w szkołach prowadzonych przez powiat nie było żadnych prób wprowadzania ideologii LGBT. Jednocześnie dodał, że nie zgadza się na próbę innego zdefiniowania rodziny, niż związek kobiety i mężczyzny. Poparł także zaproponowany projekt uchwały.
Radny Piotr Ambroszczyk wyraził opinię, że przyjęcie zaproponowanego przez klub PiS stanowiska może doprowadzić to tego, że rada powiatu będzie uchwalać prawo przeciwko komuś. Podkreślił, że wartości chrześcijańskie są mu bliskie, ale wraz z nimi należy się kierować zasadą miłości bliźniego.
W efekcie dyskusji, Rada Powiatu Starachowickiego odrzuciła sprzeciw wobec ideologii LGBT, za jego przyjęciem było 9 radnych, 12 przeciw.