Gospodarka odpadami – była tematem spotkania wójtów i burmistrzów ze Związku Międzygminnego Ekologia z dyrektorami Cementowni Małogoszcz.
Jak powiedział Tadeusz Soboń, wójt gminy Oksa i przewodniczący związku, zdecydowano się na takie spotkanie, ponieważ ostatnio drastycznie wzrosły ceny za odbiór odpadów komunalnych i ich składowanie. Natomiast wiadomo, że cementownia odpady komunalne wykorzystuje jako paliwo alternatywne.
Jak powiedział Marcin Wojtan, dyrektor zarządzający Geocycle Polska, Lafarge Holcim, w Polsce wchodzimy w fazę głębokiego kryzysu na rynku odpadów, który tylko będzie się pogłębiał, ponieważ nie da się szybko stworzyć systemu gospodarowania odpadami. Jak dodał, cementownia w Małogoszczu przyjmuje gotowe paliwa alternatywne: wyselekcjonowane i skontrolowane, takie, które spełniają standardy wprowadzenia do instalacji.
– Jesteśmy otwarci na taką współpracę, tylko musi ona mieścić się w granicach przepisów gospodarki odpadami, paliwo, które teoretycznie moglibyśmy przyjmować musi się nadawać do wykorzystania w naszej cementowni i to wszystko musi uwzględniać sytuację rynkową – mówił Marcin Wojtan.
Zdaniem burmistrza Sędziszowa Wacława Szarka, chociaż spotkanie z dyrektorami Cementowani Małogoszcz daje małe światełko nadziei na wykorzystanie niewielkiej ilości odpadów zebranych selektywnie i przetworzonych na paliwo alternatywne, to jedynym prawdziwym rozwiązaniem problemu jest głębokie zreformowanie gospodarki odpadami w skali kraju. Chodzi m.in. o przerzucenie chociaż w części kosztów odbioru odpadów komunalnych na firmy, które odpady wprowadzają na rynek .
Związek Międzygminny Ekologia istnieje od 1999 roku i tworzą go wszystkie gminy powiatu jędrzejowskiego.