Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że w Polsce jest aż 700 tysięcy pacjentów z niewydolnością serca. Większość z nich przyjmuje kilka różnych leków dziennie. Jeśli do tego dodamy popularne suplementy i środki dostępne bez recepty, otrzymamy bardzo niebezpieczny koktajl farmaceutyków. Jaki wpływ mają leki na serce?
O tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadał dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog.
– Panie doktorze, na czym polega niekorzystna interakcja leków?
To takie działanie, które czasami jest nieprzewidziane, a które szkodzi pacjentowi. Jeżeli przyjmujemy kilka leków różnie działających to wiadomo, że na jedno schorzenie pomogą, ale na inne zaszkodzą. Szczególnie, gdy połączymy je z alkoholem, papierosami, czy niektórymi produktami spożywczymi.
– Które leki są zwłaszcza niebezpieczne dla serca?
Są to niesterydowe leki przeciwzapalne, czyli wszystkie te, które stosujemy przy wszelkiego rodzaju bólach, łącznie z tymi lekami, które możemy kupić bez recepty. Te leki powodują wzrost ciśnienia tętniczego, zwiększają krzepliwość krwi, a także powodują działania antyarytmiczne. Nasilają również niewydolność krążenia.
– Niektóre napoje i zioła również nie są wskazane przy przyjmowaniu kilku leków na raz.
Tak, to sok grejfrutowy, korzeń lukrecji, szałwia, dziurawiec, żeń-szeń i zielona herbata. Sokiem grejfrutowym, czy pomarańczowym nie należy popijać leków, ponieważ znaleziono już kilka interakcji z tymi sokami. Sok grejfrutowy podnosi o kilkaset procent stężenie leków. Gdy zażyjemy jedną tabletkę, a popijemy ją tym sokiem to efekt będzie taki jakbyśmy zażyli od 5 do 10 tych tabletek. Top dotyczy leków kardiologicznych, takich jak statyny na cholesterol, leki na arytmię oraz na nadciśnienie. Nie zaleca się także łączenia leków z ziołami, dlatego że zioła najczęściej zmniejszają wchłanianie leku. Z kolei zielona herbata zawiera silne środki pobudzające, które powodują arytmię i ona u chorych na serce zażywających leki jest w ogóle przeciwwskazana.
– Czy są jakieś produkty spożywcze, które powinniśmy wykluczyć ze swojego jadłospisu jeżeli przyjmujemy kilka lekarstw na raz?
To zależy od rodzaju leków jakie zażywamy. Są chorzy, którzy spożywają dużą ilość wapnia, spożywają dużo jogurtów, mleka, czy sery. Jednak te produkty ograniczają wchłanianie leków i to nie tylko leków na serce, ale i antybiotyków, leków obniżających ciśnienie. W związku z tym raczej nie należy za często spożywać tych produktów. Z drugiej strony są chorzy, którzy lubią produkty zielone, zawierające dużą ilość witaminy K. To papryka, brukselka, kapusta, kalarepa, szparagi. Natomiast pacjenci, którzy zażywają antywitaminy K, czyli leki rozrzedzające krew poprzez niewłaściwą dietę osłabiają działanie leku.
Posłuchaj rozmowy
Część pierwsza:
Część druga: