Szpital Specjalistyczny w Końskich rozpoczął badania kliniczne nad dwoma lekami, które będą mogły być stosowane w terapii osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego – Crohna.
Jak informuje Iga Detka – Kowalska, kierownik oddziału gastroenterologicznego w koneckiej lecznicy, obecnie prowadzony jest nabór pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie kwalifikują się do programów lekowych, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– To jest dodatkowa, szybsza ścieżka leczenia dla pacjentów najciężej chorych. Nie muszą czekać na zadziałanie innych leków, które wymagają nawet do trzech miesięcy efektu terapeutycznego – wyjaśnia Iga Detka – Kowalska.
Dla pacjentów dodatkową korzyścią wynikającą z uczestnictwa w badaniu jest możliwość dokładnego sprawdzenia stanu zdrowia. Ponadto jeżeli leczenie okaże się skuteczne, to istnieje możliwość przedłużenia kuracji nawet na kilka lat, dodała Iga Detka – Kowalska.
– Leki, które teraz testujemy są substancjami podobnymi do obecnie stosowanych, ale badane są nowe drogi ich podania. Te które podawaliśmy dożylnie chcemy podawać podskórnie. Ta druga metoda jest wygodniejsza dla pacjenta. Podanie leku dożylnie za każdym razem wymaga od niego pobytu w szpitalu. Natomiast zastrzyk podskórny, chory może sam wykonać w domu i trwa to zaledwie kilkanaście sekund – dodała Iga Detka – Kowalska.
Chorzy, którzy wezmą udział w badaniu będą mieć zwrócone koszty dojazdu do szpitala. Do leczenia mogą zostać zakwalifikowani zarówno pacjenci z naszego województwa, jak i z innych regionów Polski.
Choroba Leśniowskiego – Crohna jest chorobą nieuleczalną. Objawia się m.in. silnymi bólami brzucha, utratą masy ciała, zmęczeniem, biegunkami, a u dzieci opóźnieniem wzrastania.
Szacuje się, że na tę chorobę cierpi 100 tys. Polaków, a co czwarty z nich to dziecko.