Ciągle brakuje wolontariuszy, którzy chcieliby wspomóc zbliżającą się kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Jak powiedział Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, w tym roku zbiórka będzie prowadzona w około 30 miejscach od 1 do 3 listopada.
– Dziennie potrzeba ok. 250 osób. Większość kwestujących stanowi młodzież z kieleckich szkół, ale potrzeba także dorosłych, którzy mogliby im towarzyszyć – powiedział.
Jak dodał gość Radia Kielce, podczas 26 wcześniejszych zbiórek udało się zgromadzić około 1,5 mln złotych. Swój udział miał dotychczas także kielecki ratusz, który wspomagał dotacjami ratowanie nagrobków. Dzięki temu udało się odnowić około 400 pomników.
Jak przypomniał Stanisław Szrek, najstarsze nagrobki na Cmentarzu Starym w Kielcach pochodzą z początku XIX wieku.
– To bardzo ciekawe i charakterystyczne dzieła sztuki wykonane z rodzimych marmurów i piaskowców albo żeliwa. Kielce i okolice były w XIX wieku zagłębiem metalurgicznym, stąd na cmentarzach zaczęły się pojawiać żeliwne krzyże, pomniki, stopnie i ogrodzenia. Wielu twierdzi, że Cmentarz Stary w Kielcach przez to bogactwo wzorów jest jednym z najpiękniejszych w Polsce – podkreślił.
Niestety kamienne pomniki i te wykonane z żeliwa wymagają ciągłej konserwacji. Jak zauważył Stanisław Szrek, nagrobki, które były odnawiane jako pierwsze, ponownie wymagają oczyszczenia i zabezpieczenia.