W stolicy regionu odsłonięty zostanie dziś pomnik Przemysława Gosiewskiego. Monument stanął przy ulicy Warszawskiej, w sąsiedztwie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystości rozpoczęła o godzinie 11 msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej. Ksiądz Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej, w swojej homilii podkreślał, że Przemysław Gosiewski był człowiekiem, który całe życie pracował dla dobra innych.
– W jego postawie nie było pogardy dla drugiego człowieka. Potrafił spotkać się i rozmawiać z profesorem, dziennikarzem, strażakiem, rolnikiem i gospodynią domową. Znajdował czas dla innych. On po prostu kochał ludzi. Był ciągle w drodze. Kielce i województwo świętokrzyskie stały się jego małą ojczyzną, której gorliwie służył – powiedział.
Jak dodał ksiądz Dariusz Gącik, Przemysław Gosiewski przez całe życie starał się budować jedność.
– Bariery i mury wrogości wśród ludzi myślących inaczej przełamuje się poprzez autentyczną troskę o dobro wspólne. I taki był Przemysław Gosiewski. Zyskał on także szacunek wśród ludzi, którzy się z nim nie zgadzali – zaznaczył ks. Dariusz Gącik.
POSŁUCHAJ HOMILII:
Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej.
Oficjalne odsłonięcie pomnika zaplanowano na godzinę 13.00.
Prace budowlane przy monumencie Przemysława Gosiewskiego w Kielcach trwały od lipca tego roku. Przewodniczącym społecznego komitetu budowy pomnika był senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
Napis na mównicy, za którą stoi figura wicepremiera głosi: „Przemysław Edgar Gosiewski 1964-2010. Wiceprezes Rady Ministrów, poseł na Sejm, wybitny patriota. W 55. rocznicę urodzin, Przyjaciele i Rodzina 12.05.2019”.
Koszt budowy monumentu premiera Przemysława Gosiewskiego wyniósł około 100 tys. zł. Fundusze na ten cel, społeczny komitet budowy pomnika zbierał w postaci wpłat od darczyńców.