O znaczeniu misji dla Kościoła dyskutowano podczas sesji misjologicznej, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Wzięły w niej udział osoby duchowne, ale też świeckie.
– Obecnie na misjach z diecezji kieleckiej przebywa około 30 osób. Wśród nich jest 9 kapłanów – mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.
– Posługują na Jamajce, w Brazylii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Peru. Misjonarze i misjonarki pracują bardzo solidnie. Budują nie tylko kościoły, lecz także szpitale, szkoły. W ciągu ostatnich 5 lat wykonaliśmy ponad 150 projektów medycznych, edukacyjnych czy sanitarnych – wymienia.
Ksiądz podkreśla, że szczególnie ciekawym projektem był ten realizowany na Jamajce, gdzie powstały szkoła i szpital. W tym roku studenci medycyny z Kielc zawieźli na miejsce misji 300 par okularów i leczyli wzrok mieszkańców.
Sesja misjologiczna jest organizowana z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ogłoszonego przez papieża Franciszka. Jak mówi biskup kielecki Jan Piotrowski, misje są bardzo ważne w życiu Kościoła, który ze swej natury jest misyjny. Podkreśla także, że do misji ma bardzo osobiste podejście.
– Jako młody kapłan, 34 lata temu wyjechałem do ówczesnej Ludowej Republiki Konga, by tam w nowej diecezji podjąć pracę duszpasterską. Wtedy pamięć była chłonniejsza do nauki języków. Podjąłem wyzwanie duszpasterskie w parafii, która miała ponad 90 wspólnot i obejmowała teren o długości ponad 300 kilometrów – wspominał biskup i podkreślił, że tamtejsza rzeczywistość bywa dla nas do dziś trudna do zrozumienia.
Hierarcha zauważa, że na misjach wciąż jest wiele do zrobienia, placówki misyjne nadal nie są parafiami z prawdziwego zdarzenia i cały czas jest potrzeba głosić prawdę o Bogu. Z kolei Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej zwrócił uwagę na problemy, jakie wciąż występują w krajach misyjnych. Jak mówi, to wciąż są podstawowe kwestie dotyczące poziomu życia, szkolnictwa, medycyny. Misjonarz stara się najpierw pomóc ludziom w przeżywaniu prozy życia, dopiero później może głosić słowa Chrystusa.
Na misjach w ponad 90 krajach przebywa aktualnie około 20 tys. osób duchownych, świeckich i życia konsekrowanego z Polski.