Kilkadziesiąt kobiet, co roku zapada w Świętokrzyskiem na raka szyjki macicy. Z tą chorobą można wygrać, a w skutecznej walce pomagają profilaktyczne badania, wykrywające nowotwór we wczesnym stadium.
Tymczasem, dr Leszek Smorąg, ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zwraca uwagę, że aż 60 proc. pacjentek zgłasza się do szpitala w zaawansowanej fazie choroby.
– Robimy wszystko, by je uratować, jednak leczenie pacjentki w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i obarczone dużo większą ilością powikłań. Czasami wiąże się również z ryzykiem niepowodzenia terapii. Natomiast, jeżeli pacjentka przyjdzie we wczesnym etapie choroby, czy na etapie przednowotworowym ma 100-procentową szansę, że ją wyleczymy – dodał dr Leszek Smorąg.
Do wykonywania badań profilaktycznych zachęcała w Kielcach Agnieszka Szuścik. W 2018 roku, mając 32 lata zachorowała na raka szyjki macicy. Historię swojej walki z chorobą zawarła na fotografiach, które można obejrzeć na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ponieważ z zawodu jest fotografem, ten sposób dokumentacji pomógł jej przejść przez trudy leczenia.
– Te zdjęcia są bardzo różne. Niektóre z nich pokazują to, co się działo wewnątrz mnie, a inne są typowo dokumentacyjne. Przedstawiają moje ciało przed operacją i po operacji. Te zdjęcia i ta wystawa w ogóle nie były planowane. Najpierw robiłam je tylko dla siebie, potem dla mojej rodziny, a dopiero z czasem przekonałam się, że mogą one zachęcać kobiety do badania się, dlatego je upubliczniłam – dodała Agnieszka Szuścik.
Wystawę „To się nie zdarza” na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie można oglądać przez miesiąc.