Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Pisarka jest z wykształcenia teatrologiem, a specjalizuje się w powieści historycznej.
Literacko debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z prof. Szewachem Weissem „Z jednej strony, z drugiej strony”, która jest literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.
Największą popularność przyniosły jej cykle powieści średniowiecznych – „Północna droga” (czterotomowa opowieść o Skandynawii w czasach wikingów), „Harda, Królowa” – powieści o Świętosławie, córce Mieszka I i „Odrodzone Królestwo”, które od pierwszego tomu „Korony śniegu i krwi” stało się bestsellerem. Cykl ten z rozmachem opowiada o wychodzeniu Polski z rozbicia dzielnicowego na tle dziejów XIV-wiecznej Europy. Autorka opisuje w nim losy bohaterów zapomnianych przez historię, Krzyżaków i władców ościennych królestw.
Cherezińska lubi opowiadać o dziejach kraju nad Wisłą w szerokiej perspektywie, bo jak sama mówi „Historia Polski jest częścią historii Europy”. I o tym też opowiadała na spotkaniu, analizując ówczesną sytuację Krzyżaków z wcześniejszą – Templariuszy. Ale do świata politycznej intrygi pisarka wplata też świat nieoczywisty, budując oparty na mitologii słowiańskiej, a nawet pogaństwa – żywioł ludzi „Starej Krwi”.
Rozpoczynając cykl „Odrodzone Królestwo” Cherezińska mówiła, że chce rozkochać czytelników w polskiej historii. I chyba to się udało, bo w styczniu 2014 roku „Magazyn Literacki Książki” uznał „Legion” o Brygadzie Świętokrzyskiej, za Książkę Roku 2013 roku, zaś kilka miesięcy później „Niewidzialna korona” zyskała uznanie czytelników zostając „Najgorętszą książką lata” w plebiscycie TVP Kultura.
Podczas rozmów z czytelnikami pisarka opowiadała też o sagach skandynawskich, znaczących kobietach średniowiecza, a nawet obowiązujących wtedy męskich fryzurach. Mówiła również o ulubionych postaciach historycznych tamtego okresu historycznego: Władysławie Łokietku czy bł. Kindze.
Po spotkaniu Elżbieta Cherezińska przez długi czas podpisywała swoje książki i rozmawiała z kielczanami.