Zaczęło się tak, jak zapowiadano – bardzo muzycznie. Spektakl „Bądź taka, nie bądź taka” Teatru imienia Ludwika Solskiego w Tarnowie rozpoczął II Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Widzowie usłyszeli największe przeboje grupy Maanam wplecione w historię o wokalistce zespołu.
Sztuka „Bądź taka, nie bądź taka” to historia jednej decyzji, którą zdeterminowało całe, trudne życie jednej z najbardziej barwnych artystek polskiej sceny muzycznej – Kory Jackowskiej. To opowieść o sile charakteru, o bezkompromisowej postawie i walce o własne ideały. To też, a nawet przede wszystkim twórczość Maanamu, którą poznajemy poprzez utwory wykonywane przez Karolinę Gibki.
Widzowie dobrze ocenili pierwszą festiwalową sztukę. Mirosława Gontarek była pod wrażeniem zarówno wokalu, jak i formy przedstawienia.
– To takie nietypowe przeżycie teatralne, a przy tym optymalne. Poczułam się jak na koncercie, jednak w przeciwieństwie do typowego widowiska muzycznego, tu mogłam skoncentrować się na słowie. Teksty docierały głębiej, ukazały cały tragizm życia Kory – oceniała.
Spektakl podobał się także aktorom Teatru imienia Stefana Żeromskiego, którzy licznie przybyli na sztukę. Andrzej Plata był pod wrażeniem Karoliny Gibki.
– Bardzo mi się podobało, tym bardziej, że mogłem posłuchać koleżanki. Maciek, który robił aranżację, również nie jest mi obcą osobą, robił muzykę do naszego spektaklu. Dobrze było ich posłuchać – mówił.
Rafał Urbański ocenił z kolei, że przyjemnie było przypomnieć sobie utwory Maanamu, które pozwalały powrócić do czasów młodości, ale podkreślił, że spektakl nie oddaje dynamiki Kory. Zaznaczył jednak, że nie jest to zarzut w stronę sztuki i warto ją polecić. Głos ten nie był odosobniony.
W środę (23.10) widzowie obejrzą kolejną festiwalową propozycję – sztukę „Sinestesia” w wykonaniu hiszpańskich tancerzy Iron Skulls Co.
II KIELECKI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY – PROGRAM:
23 października, godzina 19.00 – „Sinestesia” w wykonaniu hiszpańskiej grupy Iron Skulls Co
25 października, godzina 19.00 – „Być jak Beata”, Teatr Współczesny w Szczecinie
27 października, godzina 19.00 – „Iliada” wg Homera, Narodowy Teatr Dramatyczny i Teatr Miejski w Lublanie Słowenia
28 października, godzina 19.00 – „Zapiski z wygnania”, Teatr Polonia w Warszawie