W czasie trwających prac remontowych Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim archeolodzy natknęli się na istotne znaleziska, które pozwalają przybliżyć historię tego miejsca.
Jak informuje archeolog Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, najciekawsze i niespodziewane odkrycia dotyczą dworu, który istniał przed wybudowaniem pałacu.
– W pobliżu budynku znaleziono warstwę z bogactwem przeróżnych zabytków nowożytnych, datowanych na XVI i XVII wiek. To przede wszystkim piece kaflowe, a także monety – szelągi pruskie z pierwszej połowy XVI wieku – mówi.
Kamil Kaptur uważa, że to warstwa rozbiórkowa starego dworu drewnianego, ale dająca podstawy do tego, aby twierdzić, że stał on tu już w XVI wieku, a nie jak dotąd mówiono – w XVII wieku.
– Okazuje się, że Pałac Wielopolskich został wybudowany na fundamentach wcześniej istniejącego budynku, prawdopodobnie należącego do kompleksu dworskiego. Dzięki temu odkryciu będziemy w stanie rozplanować układ wszystkich dworskich budynków. Do tej pory nie wiadomo, jak dwór wyglądał. Posiadamy tylko informacje, jakie były tam budynki, mamy je opisane – zaznaczył archeolog.
Kamil Kaptur uważa, że to odkrycie sensacyjne, ale w skali mikro dla lokalnej, czy regionalnej historii. Dla niego jest to ważne odkrycie, ponieważ pozwoli opracować rozmieszczenie wcześniej istniejącego kompleksu.