Tak zwane drzewo tlenowe będzie rosło przy budynku Radia Kielce. Paulownia cotevisa to genetyczna hybryda. Jak tłumaczy Krzysztof Antoszewski z Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach, drzewo powstaje dzięki metodzie in vitro i jest ogromną szansą na zatrzymanie globalnego ocieplenia naszej planety.
– Dzięki połączeniu genów, drzewo ma wspaniałe cechy. Mianowicie pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla i jednocześnie produkuje mnóstwo tlenu – mówi Krzysztof Antoszewski.
Liga Ochrony Przyrody planuje posadzić w Kielcach 100 tysięcy drzew. Krzysztof Antoszewski tłumaczy, że Paulownia cotevisa ma jeszcze jedną ogromną zaletę – wspiera owady zapylające. On sam jest jednocześnie koordynatorem projektu „Pszczoły w mieście” i pomysłodawcą sadzenia drzew tlenowych.
– To jest protoplasta projektu, który ma zbudować bazę pożytkową dla owadów zapylających. Obecnie jesteśmy w 33 procentach planu. Życzyłbym sobie, żeby rok zakończyć wynikiem porównywalnym z frekwencją w niedawnych wyborach, czyli ponad 60. procent – mówi Krzysztof Antoszewski.
Jak dodaje, nawiązał kontakt z kilkoma dużymi spółdzielniami mieszkaniowymi w Kielcach, które są zainteresowane posadzeniem drzew tlenowych na swoim terenie. Tę roślinę chcą mieć u siebie również inne miasta w Polsce.