Dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnych jest jednym z wyzwań, przed jakimi stoją polskie samorządy. Raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej pokazuje, że inwestycje są niezbędne, ponieważ 60 proc. gospodarstw ciągle nie jest podłączona do takiej sieci. O potrzebach inwestycyjnych rozmawiano podczas posiedzenia Izby Gospodarczej Wodociągów Polskich, zrzeszających większość krajowych przedsiębiorstw wodociągowych w Kielcach.
Dorota Jakuta, prezes Izby informuje, że przedsiębiorstwa i samorządy bardzo dużo zrobiły już w zakresie zwodociągowania gmin w kraju. Jak mówi, dzięki miliardowym inwestycjom dostęp do czystej wody z kranu ma już ponad 99 proc. mieszkańców. Zdecydowanie gorzej przedstawia się sytuacja ze skanalizowaniem gmin.
– Problemem jest kanalizacja, która dociera do nieco ponad 40 proc. gospodarstw. Tu jest obszar, który wymaga naszej aktywności. Ogólnopolskim problemem jest jednak także to, że mieszkańcy niechętnie chcą przyłączać się do sieci kanalizacyjnych – powiedziała Dorota Jakuta.
Argumentem dla wielu osób wciąż jest to, że odprowadzanie ścieków wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz, że muszą ponosić koszty przyłącza do instalacji.
Na tle statystyk ogólnopolskich bardzo dobrze wypadają Kielce i gminy, które są obsługiwane przez Wodociągi Kieleckie, czyli Masłów, Zagnańsk i Sitkówka-Nowiny. Henryk Milcarz, prezes spółki informuje, że po zakończeniu inwestycji w gminie Masłów, kanalizacja będzie docierać do 96 procent gospodarstw domowych.
– Mamy świadomość, że są osady czy mniejsze skupiska, które cały czas czekają na kanalizację. Pracujemy nad piątym projektem zakładającym kolejną rozbudowę sieci, aby sięgnąć po środki unijne na dokończenie wszystkich inwestycji – dodaje Henryk Milcarz.
Wyjazdowe posiedzenie Izby, które odbyło się w Kielcach, jest związane z jubileuszem 90-lecia Wodociągów Kieleckich. Uroczysta gala podsumowująca działalność spółki odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. W trakcie imprezy zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe, a goście uroczyste statuetki.