Historię życia Anne Frank poznawali dziś w Kielcach młodzi ludzie z czterech europejskich krajów. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej została otwarta wystawa poświęcona wychowanej w Holandii dziewczynie, która w wieku 15 lat zginęła w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. Wzięli w niej udział uczniowie z Belgii, Holandii, Portugalii i Polski uczestniczący w wymianie Erasmus +.
Bohaterka wystawy Anne Frank zmarła w przededniu zakończenia II wojny światowej. Wcześniej niemal przez dwa lata, wraz z bliskimi przebywała w ukryciu. Wtedy zaczęła pisać dziennik, który został opublikowany krótko po wojnie.
Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego podkreśla, że projekt, w którym biorą udział między innymi uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącemu w Kielcach, ma uświadomić im okrucieństwa II wojny światowej, dotykające młodych ludzi w całej Europy.
– Dzięki takim zajęciom uczniowie mogą przede wszystkim wyciągać wnioski płynące z tragicznej często przeszłości, tak, aby na tej podstawie zbudować lepszą przyszłość – mówi Rafał Nowak.
Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego podkreślali, że udział w warsztatach zmienił ich postrzeganie historii.
– Dzięki wystawie mogliśmy się przekonać, że ta dziewczyna, mimo że była naszą rówieśniczką, nie mogła tak jak my rozwijać swoich pasji i dorastać w normalnych warunkach. Historia Anne Frank jest bardzo poruszająca i na pewno zostanie w naszych sercach na długo. Ponadto udział w tym projekcie dał nam możliwość nauczenia się języka i poznania nowych ludzi – mówili Karolina Dudek i Krzysztof Jarosz uczniowie VII LO.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięła udział ambasador Holandii w Polsce Daphne Bergsma.