Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) to choroba, która prowadzi do uszkodzenia serca w wyniku procesu zapalnego. Niestety, objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są typowe, przez co nie można postawić szybkiej diagnozy.
Dlaczego dochodzi do zapalenia osierdzia i mięśnia sercowego mówiliśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Maciej Polewczyk – z Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Panie doktorze, czy infekcje mogą być groźne dla serca?
Zdecydowanie tak. Czasem zwykłe przeziębienie wywołane przez wirusy może okazać się niebezpieczne dla serca. Trudno powiedzieć kiedy serce może być zaatakowane. Czasem dzieje się tak już po kilku dniach od wystąpienia infekcji, czasem po dłuższym czasie, gdy wydaje nam się, że już jesteśmy zdrowi. Nie ma bardzo charakterystycznych objawów. Niepokój powinien zwrócić pojawiający się w klatce piersiowej ból. Nie jest to ból wynikający z przebytych chorób kardiologicznych, czy schorzeń kręgosłupa.
Jakie badanie pokaże, że doszło do zapalenia osierdzia lub mięśnia serca?
To zwykłe badanie EKG. Na podstawie zapisu lekarz stwierdzi z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Warto pamiętać, że późne podjęcie leczenia zmniejsza rokowania pacjenta, a nawet może doprowadzić do jego śmierci.
Część pierwsza:
Część druga: