Pacjentki trzech lecznic w regionie będą rodziły w bardziej komfortowych warunkach. Władze województwa przekazały prawie 8,5 mln zł na oddziały ginekologiczne i położnicze w szpitalach w Kielcach i Staszowie.
Największe pieniądze, czyli prawie 4 mln zł trafiły do Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach na całkowitą przebudowę bloku operacyjnego. Jak mówi dyrektor placówki Rafał Szpak, była to długo oczekiwana inwestycja.
– Wszystkie sale porodowe będą dostosowane do porodów z osobą towarzyszącą, a wiemy, że dzisiaj rodzące coraz częściej wybierają taką możliwość. Pacjentki będą całkowicie monitowane, ale także w sposób bezprzewodowy, co pozwoli na bardziej aktywny poród i korzystanie ze wszystkich metod łagodzenia bólu porodowego. Rodzące nie będą musiały cały czas leżeć – mówi.
Z nowej sali porodowej pacjentki będą mogły korzystać najprawdopodobniej od wakacji przyszłego roku.
Lepsze warunki do rodzenia będą miały także pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i Zakładu Opieki Zdrowotnej w Staszowie. W lecznicy na Czarnowie zostanie wyremontowana Klinika Położnictwa i Ginekologii.
Jak mówi Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala, jest ona dziś wiodącym oddziałem ginekologiczno-położniczym w regionie i dlatego trzeba w niego nieustannie inwestować. Zmienią się sale: operacyjna, zabiegowa i porodowa, które staną się klimatyzowane, cały oddział będzie zaś przemalowany. Pojawią się nowe łóżka dla pacjentek, ponadto klinika zostanie doposażona w nowoczesny sprzęt.
W Staszowie natomiast powstanie nowa sala do cięć cesarskich, dodatkowo cały oddział zostanie zmodernizowany tak, by był nowoczesny i bardziej przyjazny dla pacjentek.
Jak mówi Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, inwestycje te znacząco poprawią poziom świadczeń ginekologicznych i położniczych w regionie.
– Będzie to z korzyścią dla mam i dla dzieci objętych opieką. Jednym słowem: „kręci się” i to w dobrą stronę – ocenia. Jak dodaje, są to ostatnie pieniądze przekazane na służbę zdrowia w obecnej perspektywie unijnej, kolejne zapewne pojawią się w 2021 roku.
Według wyników szpitali na Prostej i Czarnowie w regionie rodzi się coraz więcej dzieci. W pierwszej lecznicy do końca roku zostanie przeprowadzonych około 2 tysięcy porodów, co jest o 20 procent lepszym wynikiem niż w ubiegłym roku.