W Parku Etnograficznym w Tokarni otwarta dziś została wystawa „Budowanie pamięci…”. Prezentuje ona historię budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, począwszy od lat powojennych aż do współczesności.
Pokazuje jaką drogę musi przechodzić historia, by doczekać się właściwego upamiętnia wśród potomnych, a jednocześnie ich determinację, by pamięć po przodkach została należycie uczczona. Na ekspozycję składają się archiwalne rysunki i fotografie przedstawiające rozwój Mauzoleum – od powstania w miejscu masowej egzekucji pierwszego pomnika, poprzez utworzenie Izby Pamięci, aż po współczesną realizację.
Jak powiedziała autorka wystawy, dr Katarzyna Jedynak, ekspozycja stanowi obraz cierpienia mieszkańców polskiej wsi w latach II wojny światowej. Na wystawie prezentowana jest bowiem nie tylko dokumentacja upamiętniająca ofiary pacyfikacji Michniowa, ale obrazująca cierpienia całej polskiej wsi w czasach II wojny światowej. Takich tragedii, jak ta z lipca 1943 roku było w Polsce aż 817.
Otwarciu wystawy towarzyszyło plenerowe widowisko historyczne z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego”. Była to imponująca rekonstrukcja bitwy pod Broniną w powiecie buskim z 9 września 1939 roku. Widowisko przygotowano z wielkim rozmachem, była to porywająca inscenizacja przygotowana przez najlepsze grupy rekonstrukcyjne w kraju.
Bitwa pod Broniną, obok bitwy pod Iłżą, była jedną z dwóch największych batalii wojny obronnej 1939 roku na terenie ówczesnego województwa kieleckiego. Poległo wtedy blisko 200 polskich żołnierzy, ponad 1000 dostało się do niewoli. Straty niemieckie także były dotkliwe – zginęło około 200 żołnierzy, kilkuset zostało rannych.
W Tokarni zaprezentowana została również „Diorama partyzancka”. Skansen zamienił się w wojenną wieś, w której Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich pokazał codzienność żołnierzy podczas kampanii wrześniowej, ich umundurowanie i broń.