Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic w gminie Skalbmierz zajęły pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą. W finale swoje produkty i potrawy zaprezentowało 30 uczestników w tym rolnicy, stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Jurorów zachwyciły „ogórki dworskie” z Drożejowic.
Potrawy zostały przygotowane w oparciu o produkty pochodzące z własnych gospodarstw. Kazimiera Chłoń z koła Gospodyń Wiejskich zaznacza, że wszystkie produkty są wytwarzane naturalnie, nie zawierają konserwantów, mają wyjątkowy i bogaty smak. Jak dodaje, najlepszym tego przykładem jest decyzja jury.
– Jurorzy podchodzili do każdego stanowiska. Trzeba było opowiedzieć o danym produkcie. Następnie zapadł werdykt. Bardzo się ucieszyliśmy zajmując pierwsze miejsce – mówi Kazimiera Chłoń.
Ale oprócz głównego produktu jakim był ogórek dworski, panie przygotowały także inne kulinarne wariacje, które zadowoliły najbardziej wymagających gości. Np. Magdalena Bartolik przygotowała smalczyk z ogórków kiszonych. Z kolei Urszula Kotosz bigos na bazie ogórka kiszonego.
– Do smalczyku oprócz ogórka kiszonego dodajemy m.in. jabłko, majeranek. Goście się zajadali – mówi Magdalena Bartolik.
– Do bigosu dodajemy m.in. pieczarki, cebulę i inne produkty – mówi z kolei Urszula Kotosz
W tym roku odbyła się II edycja konkursu „Kuchnia świętokrzyska czaruje…”. Został on sfinansowany z funduszy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
W Drożejowicach ogórek zaczął być uprawiany już w XIII wieku. Jak podają źródła, to panny Wędrychowskie – właścicielki tutejszego majątku – prowadziły wówczas uprawę ogórków. Następnie były one kiszone i sprzedawane nie tylko w naszym kraju, ale też w Berlinie, Wiedniu czy Paryżu. Dziś ogórek kiszony znajduje się na prestiżowej Liście Produktów Tradycyjnych.