Trzy miliony sadzonek w związku z jesiennym odnawianiem lasu zostanie posadzonych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Odnowionych zostanie 500 hektarów lasu. To znaczna część województwa świętokrzyskiego.
Sadzonki to drzewa liściaste i iglaste. Dwa miliony z nich wyprodukowano w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. To najnowocześniejsza szkółka leśna w kraju. Produkuje roczne sadzonki z tzw. bryłką, głównie gatunki liściaste dąb i buk, ale też sosnę i modrzew. Najwięcej sadzonek ze szkółki w Daleszycach w czasie jesiennych odnowień trafi do nadleśnictw w Pińczowie i Daleszyce – blisko 300 tysięcy. W Pińczowie będą to głównie sosny, a w Daleszycach – dęby. Staszów posadzi 200 tysięcy drzewek dębu, buka i sosny.
Odnowienia jesienne są coraz częściej stosowane przez leśników ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe, w szczególności wilgotność. Jak mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko Michał Farys, tej jesieni w lasach nadzorowanych przez Nadleśnictwo Skarżysko zalesiono około 15 hektarów lasu.
Znacznie większe plany nasadzeniowe w lasach skarżyskich będą w przyszłym roku. Wtedy leśnicy chcą zalesić ponad 60 hektarów.
Lasów w Polsce przybywa. Obecnie stanowią ok. 30 procent powierzchni kraju, a tuż po II wojnie światowej było to niespełna 21 proc.